Od 2009 r. ZUS nie zawiesi i nie zmniejszy renty
2008-02-18 10:10
Przeczytaj także: Dorabiałeś do wcześniejszej emerytury lub renty? Do końca lutego poinformuj ZUS o zarobkach
Obowiązujące przepisy jednoznacznie wskazują, że emerytura przysługująca osobie, która nie osiągnęła jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, renta z tytułu niezdolności do pracy oraz renta rodzinna, ulegają zmniejszeniu, gdy świadczeniobiorca osiąga przychód z pracy zarobkowej wyższy niż 70% przeciętnego wynagrodzenia, ale nieprzekraczający 130% tego wynagrodzenia. A jeśli osoba taka zarobi powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia, to prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu (art. 103 i 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce, aby od 2009 roku osoby, które pobierają świadczenia rentowe mogły dodatkowo osiągać przychody z pracy zarobkowej bez groźby ograniczenia lub zawieszenia powyższych świadczeń. Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu ustawy, wprowadzenie nowelizacji ma na celu m.in. ograniczyć szarą strefę. Obecnie osoby pobierające powyższe świadczenia boją się podjąć pracę zarobkową z uwagi na utratę renty. Także w celu nieprzekroczenia wskazanych wyżej limitów część ich wynagrodzenia jest wypłacana w gotówce.
Resort podkreśla także, że proponowane rozwiązania są ukierunkowane na wzmocnienie działań na rzecz osób niepełnosprawnych i ich integracji ze społeczeństwem. Mają im bowiem ułatwić dostęp do różnych form rehabilitacji zawartych w przepisach określających zasady zatrudniania, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, w których praca często jest istotnym elementem.
Zmianie nie ulegną natomiast zasady wypłacania renty w przypadku osób uprawnionych jednocześnie do emerytury. Podobnie jak obecnie – półtorakrotnie świadczenie będą mogli pobierać jedynie ci świadczeniobiorcy, którzy nie osiągają przychodu z pracy zawodowej.
Ministerstwo w uzasadnieniu wskazuje także, że nowelizacja przybliża polskie przepisy do standardów UE, w szczególność do spełnienia minimalnych norm zabezpieczenia społecznego określonych w Konwencji Nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej minimalnych norm zabezpieczenia społecznego, przyjętej w Genewie dnia 28 czerwca 1952 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 93 poz. 775).
oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl