Dzierżawa obniża wpłaty na PFRON
2007-12-23 00:15
Przeczytaj także: PFRON zwróci składki ZUS za niepełnosprawnych pracowników
Zwolnienia dotyczą przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników niepełnosprawnych pod warunkiem dokonywania zakupów od pracodawców zatrudniających określoną liczbę osób niepełnosprawnych. Resort pracy podkreśla, że w ramach tych zakupów mieści się m.in. wynajem lokali.Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to instytucja, do której wpływają środki przeznaczane na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Przychodami Funduszu są głównie środki pochodzące z obowiązkowych miesięcznych wpłat. Zgodnie z artykułem 21 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych wpłaty owe są dokonywane przez pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, a wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ich zakładzie jest niższy niż 6 procent.
Jednakże zgodnie z artykułem. 22. ust. 1 tejże ustawy - wpłaty na Fundusz ulegają obniżeniu z tytułu zakupu usługi (z wyłączeniem handlu) lub produkcji od sprzedawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającego 10-proc. wskaźnik zatrudnienia osób posiadających znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. Ważne jest tutaj jednak to, aby nabywca w terminie uregulował należność za zakupioną produkcję lub usługę
Informację o kwocie obniżenia sprzedający przekazuje nabywcy niezwłocznie po uregulowaniu należności w terminie określonym na fakturze. W przypadku płatności realizowanych za pośrednictwem banku - za datę uregulowania należności uważa się datę obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu.
Przysługująca, a niewykorzystana kwota obniżenia może być uwzględniana we wpłatach na Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, licząc od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia.
Resort pracy wskazuje, że w ramach wskazanego wyżej zwolnienia mieści się także najem pomieszczeń. Zatem przedsiębiorcy, którzy zgodnie z art. 21 ustawy są zobowiązani do wpłacania składek na PFRON, mogą skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 22 jeżeli wynajmują lokale od tych pracodawców, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 10 proc., przy czym zatrudniają oni co najmniej 25 pracowników.
oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl