Nowa pomoc z PFRON dla niepełnosprawnych
2007-12-08 02:04
Przeczytaj także: Stanowisko pracy niepełnosprawnego bez akceptacji PIP
Skąd pochodzą środki PFRON?Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to instytucja, do której wpływają środki przeznaczane na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Przychodami Funduszu są głównie środki pochodzące z obowiązkowych miesięcznych wpłat. Opłaty owe wpływają od pracodawców, którzy zatrudniają, co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, a wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ich zakładzie jest niższy niż 6 procent. Tak więc na wysokość budżetu PFRON wpływ mają dwa podstawowe czynniki wynagrodzenia i wielkości zatrudnienia. Z danych wynika, iż przychody PFRON będą miały tendencje zwyżkową z faktu na duży wzrost wynagrodzeń.
Pieniądze z PFRON są przeznaczanie na:
- dofinansowanie wynagrodzeń, zatrudnianie, szkolenie i przekwalifikowywanie zawodowe osób niepełnosprawnych,
- przystosowanie nowych i istniejących miejsc pracy dla niepełnosprawnych,
- finansowanie osobom niepełnosprawnym sportu, kultury i turystyki,
- zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny,
- likwidację barier architektonicznych i komunikacyjnych,
- wspieranie edukacji niepełnosprawnych uczniów i studentów,
- realizację własnych programów i współfinansowaniu projektów Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jakie programy sfinansuje PFRON?
Według planów fundusz ma wdrożyć w 2008 roku dwa nowe programy. Celem pierwszego programu jest wdrożenie pracy na odległość, czyli tzw. telepracy. Pilotażowy program celowy ”TELEPRACA” ma wspierać zatrudnianie osób niepełnosprawnych w poszukiwanych innowacyjnych zawodach wykorzystujących techniki informatyczne.
Program "TELEPRACA" skierowany jest do osób niepełnosprawnych, a celem jego jest aktywizacja zawodowa i zatrudnienie tych osób. Program związany będzie z rozwojem informatycznym poprzez promowanie kursów w zakresie podwyższania kwalifikacji zawodowych w kierunku technik informatycznych, które będą przeprowadzone w formie pilotażu na terenie określonych województw z wykorzystaniem norm europejskich.
Pilotażowy program celowy wspierać ma osoby niepełnosprawne bezrobotne lub poszukujące pracy, w wieku do 55 lat, które:
- mają orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności,
- posiadają wykształcenie minimum średnie,
- nie posiadają przeciwwskazań do pracy z komputerem,
- nadeślą w wyznaczonym terminie do właściwego terytorialnie Oddziału PFRON wniosek wraz z dokumentami niezbędnymi do podjęcia decyzji o uczestnictwie w programie,
oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl