Składniki wynagrodzenia a nowy pracodawca
2007-12-10 12:32
Przeczytaj także: Regulamin wynagradzania
Pracownicy ”Cementowni Nowa Huta” - przedsiębiorstwa państwowego w Krakowie, które w 1995 r. przekształciło się w spółkę akcyjną, zaskarżyli nowego pracodawcę do sądu z powodu nie wypłacenia przysługującej premii z zysku (nagroda). Pracodawca nie dokonał bowiem wypowiedzenia obowiązującego regulaminu wynagradzania, który taką premię im gwarantował. Mimo to pracodawca zaniechał wypłacania premii. Pracownicy zażądali jej wypłacenia w wysokości średnio po około 15 tys. zł.Nowy pracodawca stwierdził, że regulamin ten wygasł z mocy prawa. Sądy I i II instancji w swoich wyrokach przychyliły się jednak do stanowiska pracowników. Sędziowie orzekli, że pomimo zmiany organizacyjno-prawnej, pracodawca nie wypowiedział obowiązującego wówczas regulaminu wynagradzania. Tak więc regulamin wynagradzania obowiązujący w przedsiębiorstwie państwowym wiązał także nowego pracodawcę (czyli obowiązywały go te same zasady wypłacania wynagrodzeń). Nowy pracodawca cementowni nie zgadzając się z orzeczeniem sądu złożył kasację do Sądu Najwyższego.
Sąd Najwyższy w powyższej sprawie (sygn. akt I PK 61/07) przychylił się do stanowiska sądów I i II instancji. Wskazał on, że owy regulamin wynagradzania przekształcił się z mocy prawa z dniem 26 listopada 1994 r. w zakładowy układ zbiorowy. Po zmianie formy organizacyjno-prawnej pracodawcy oczywiście zmieniły się organy decydujące o przyznaniu nagrody, lecz sposób podziału zysku zapisany w pierwotnym regulaminie jest taki sam, jaki był przed przekształceniem. A zatem procedura podziału dywidendy zawarta w regulaminie nadal pozostaje niezmieniona w porównaniu ze stanem sprzed przekształcenia cementowni. Sąd stwierdził również, że charakter roszczeniowy tego składnika wynagrodzenia wynika z omawianego regulaminu.
Art. 23 1 § 1 Kodeksu pracy
W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.
oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl