eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyHarmonogram czasu pracy w niedziele i święta

Harmonogram czasu pracy w niedziele i święta

2007-11-30 10:02

Rozważmy następujący przypadek: zdecydowaliśmy się zatrudnić u nas w firmie kilku dozorców. Jest konieczność, żeby pracowali w niedziele i święta. Jak to prawidłowo zaplanować? Ile w tygodniu powinno być dni wolnych od pracy? Czy pracownika można zatrudniać w każdą niedzielę? O której godzinie kończy się niedziela skoro przejście ze zmiany I na II dokonuje się o godz. 4.00 w poniedziałek.

Przeczytaj także: Praca w święto: kiedy jest możliwa?

Liczbę dni wolnych ustalamy w skali całego okresu rozliczeniowego a nie tygodnia; nie powinna być ona mniejsza niż suma niedziel, świąt i tzw. wolnych sobót. Przynajmniej raz na 4 tygodnie pracownik powinien mieć wolną niedzielę. Konkretna godzina, do której czas pracy traktujemy jako niedzielny zależy od decyzji pracodawcy.

1. Suma dni wolnych musi się zgadzać

Zatrudniając pracowników w niedziele i święta, trzeba im zapewnić odpowiednia liczbę dni wolnych. Ustalamy ją w skali całego okresu rozliczeniowego a nie w skali tygodnia. Pracodawca może bowiem w jednym tygodniu zaplanować np. 6 dni pracy, pod warunkiem, że skróci pracę do 4 dni w innym tygodniu. Tak więc, w przyjętym okresie rozliczeniowym trzeba zapewnić łączną liczbę dni wolnych od pracy równą minimum sumie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, które przypadają w tym okresie (czyli tzw. wolnych sobót).

Przykład:

Pracownik został zatrudniony w sklepie, w miesięcznym okresie rozliczeniowym. Sklep jest otwarty także w niedziele i święta. Planując harmonogram na listopad 2006 r. należało przewidzieć co najmniej 10 dni wolnych. Miesiąc ten ma bowiem 30 dni i przypadały w nim 4 niedziele, 2 święta, ponadto należało udzielić 4 dni wolnych wynikających z 5-dniowego tygodnia pracy.

2. Raz na 4 tygodnie niedziela wolna

Nawet gdy prawo pozwala w danej sytuacji zatrudniać danego pracownika w niedziele (a tak jest np. przy pracach polegających na pilnowaniu mienia lub ochronie osób), ma on prawo do niedzieli wolnej od pracy minimum raz na 4 tygodnie. Jedynym wyjątkiem są pracownicy zatrudnieni w weekendowym systemie czasu pracy, którzy mogą pracować we wszystkie niedziele.

3. Pracodawca zdecyduje, kiedy zacznie się niedziela

Pracodawca może określić w regulaminie pracy (układzie zbiorowym pracy) granice czasowe trwania niedzieli oraz święta w jego zakładzie pracy. Oczywiście czas trwania niedzieli i święta musi wynosić zawsze 24 kolejne godziny. Ale od pracodawcy zależy, o której godzinie niedziela czy święto w jego firmie będą się zaczynać i kończyć.

Jeśli pracodawca nie ustali granic czasowych niedzieli i święta, będą ona trwały zgodnie z Kodeksem pracy od godziny 6.00 w niedzielę (lub święto) do 6.00 w poniedziałek (lub następnego dnia po święcie).

Decydując się na ustalenie granic czasowych niedzieli i święta należy pamiętać, że każda godzina pracy, która przypadnie wyznaczone godziny musi być rekompensowana na zasadach przewidzianych dla pracy w niedzielę lub święto.

Przykład:

Z regulaminu pracy obowiązującego w firmie wynika, że niedziela trwa od godziny 8.00 w niedzielę do godziny 8.00 w poniedziałek. Od 1 grudnia pracodawca planuje wprowadzić w zakładzie pracę od godziny 7.00 . Dokonując takiej zmiany bez zmiany granicy czasowej trwania niedzieli pracodawca spowoduje, że pracownicy przychodzący do pracy w poniedziałek na 7.00 będą pracowali przez 1 godzinę w niedzielę, gdyż ta skończy się dopiero o 8.00 w poniedziałek. Za taką 1 godzinę pracy będzie im więc przysługiwał cały dzień wolny.

Podstawa prawna
  • art. 129 § 1, art. 147, art. 1519 § 2, art. 15111, art. 15112 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: