Podpisanie umowy o pracę: rodzaje i warunki
2007-11-28 13:46
Przeczytaj także: Umowy o pracę - ważne zmiany
Do dokumentów zamieszczanych w części A akt osobowych zaliczają się przede wszystkim:
a) kopie świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy – przynajmniej z danego roku. A jeśli pracownik chce, by pracodawca uwzględnił mu okresy wcześniejsze (np. do stażu urlopowego) – także z lat wcześniejszych,
b) kopie dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe,
c) kwestionariusz osobowy w wersji dla kandydata do pracy.
d) orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku – pracodawca nie może obciążać pracownika kosztami przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich – lecz sam musi je sfinansować. Nie wolno honoro¬wać orzeczenia z poprzedniego miejsca pracy. Nie wystarczy też, że pracownik przed¬stawi zaświadczenie od swojego specjalisty, u którego się leczy. Orzeczenie musi być wystawione przez lekarza uprawnionego do przeprowadzania badań profilaktycznych. Pracodawcy grozi grzywna, w przypadku, gdyby dopuścił do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia (albo od lekarza innego niż uprawniony do przeprowadzania badań profilaktycznych) – choćby na jeden dzień.
Do dokumentów związanych z zatrudnieniem, przechowywanych w części B akt osobowych należą przede wszystkim:
a) karta szkolenia wstępnego ogólnego (a niekiedy także stanowiskowego) bhp - najpóźniej w pierwszym dniu pracy pracownik powinien zostać poddany szkoleniu wstępnemu ogólnemu z zakresu bhp, a na niektórych stanowiskach, głównie robot¬niczych, dodatkowo powinien zostać przeprowadzony instruktaż stanowiskowy bhp. Po przeszkoleniu pracownik powinien otrzymać do podpisu kartę szkolenia. W trakcie trwania zatrudnienia pracownicy powinni także przechodzić szkolenie okresowe bhp.
b) oświadczenie o zapoznaniu z przepisami zakładowymi – pracownik powinien otrzy¬mać do wglądu przepisy zakładowe – regulamin pracy lub układ zbiorowy – i podpisać oświadczenie, że się z nimi zapoznał.
c) pisemna informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 Kodeksu pracy) – tj. oobo¬wiązującej dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłaty wyna¬grodzenia za pracę, urlopie wypoczynkowym oraz długości okresu wypowiedzenia umowy, a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy (czyli zatrudnia mniej niż 20 pracowników) – dodatkowo o porze nocnej, miejscu, termi¬nie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
d) kwestionariusz osobowy dla pracownika – w obecnym stanie prawnym funkcjonują dwa rodzaje kwestionariuszy. Jeden z nich pracodawca wręcza pracownikowi przy zatrudnieniu. Drugi – dotyczący innych danych – jest wręczany osobie już zatrud¬nionej.
e) ewentualnie – pisemne potwierdzenie o zapoznaniu pracownika z oceną ryzyka na jego stanowisku pracy oraz o przepisach i zasadach bezpiecznego wykonywania pracy.
![Rodzaje i czas trwania umowy o pracę Rodzaje i czas trwania umowy o pracę](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rodzaje-umow-o-prace/Rodzaje-i-czas-trwania-umowy-o-prace-22764-150x100crop.gif)
oprac. : Jakub Ziarno / Portal Kadrowy