eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPorozumienie zmieniające - wymagana zgoda pracownika

Porozumienie zmieniające - wymagana zgoda pracownika

2007-09-12 12:19

Pracodawca może zmienić warunki pracy pracownika na niekorzystniejsze, stosując tzw. porozumienie zmieniające. Zawarcie takiego porozumienia z pracownikiem jest dla pracodawcy wygodniejsze, aniżeli zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego. Kodeks pracy nie zawiera przepisu wyraźnie zezwalającego pracodawcy na pogorszenie warunków pracy pracownika. Zmiana taka może wystąpić wyłącznie wtedy, kiedy nie zawarto mniej korzystnych warunków dla pracownika niż określają to przepisy prawa pracy.

Przeczytaj także: Zmiana warunków umowy o pracę nie tylko na piśmie

Jak wskazano we wstępie – istnieją dwie formy zmiany warunków płacy i pracy. Są to:
  • porozumienie zmieniające lub
  • wypowiedzenie zmieniające

Drugie z wymienionych, a więc wypowiedzenie zmieniające jest jednostronną czynnością pracodawcy. Musi jednak zostać zaakceptowane przez pracownika, którego wypowiedzenie takie dotyczy. Przy zmianie warunków płacy i pracy na lepsze dla pracownika możliwy jest także awans płacowy lub stanowiskowy.

Z kolei porozumienie zmieniające jest to zgodne oświadczenie woli pracodawcy i pracownika o pogorszeniu lub polepszeniu warunków pracy lub płacy. Jest to zatem dwustronna czynność prawna zawarta pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Porozumienie powinno określać, jakie kryteria ulegną zmianie oraz czy obie strony wyrażają zgodę na dokonanie zmiany warunków pracy lub płacy. Porozumienie zmieniające nie podlega żadnym ograniczeniom, ale nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż określają to przepisy prawa pracy (byłoby to bowiem niezgodne artykułem 18 § 1 i 2 kodeksu pracy). Zatem pracodawca w porozumieniu takim nie może np. obniżyć wynagrodzenia pracownika poniżej wynagrodzenia minimalnego, nie może wyłączyć prawa do wynagrodzenia za nadgodziny czy za czas przestoju.

Ważne jest, aby w porozumieniu takim podać dokładną datę rozpoczęcia obowiązywania nowych warunków umowy. Brak tej daty powoduje, że zmiana treści umowy pierwontej następuje z datą zawarcia porozumienia..

Podstawowym warunkiem ważności porozumienia jest wyrażenie zgody na postanowienia w nim zawarte przez obydwie strony. Zatem aby porozumienie zaproponowane przez pracodawcę miało moc prawną – musi zostać zaakceptowane przez pracownika. Ten ma jednak prawo do zmiany lub uzupełnienia treści takiego porozumienia. Mamy wtedy do czynienia z tzw. przedstawieniem nowej oferty zmiany warunków pracy (art. 68 k.c. w zw. z art. 300 k.p.), przy czym pracodawca może wyrazić aprobatę takiego porozumienia (a dokładniej jego nowych warunków) lub mu się sprzeciwić.

Dodać w tym momencie należy, iż aprobata taka musi być wyrażona w sposób jednoznacznie na to wskazujący. Z reguły wyrażenie takiej zgody przez pracownika polega na złożeniu pracodawcy wyraźnego oświadczenia o zaakceptowaniu postanowień takiego porozumienia. Zgoda taka może być wyrażona także w sposób dorozumiany, czyli wtedy, gdy zachowanie pracownika wskazuje jednoznacznie na to, że zaakceptował on porozumienie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: