Rząd wydłuży urlopy macierzyńskie
2007-09-07 10:47
Przeczytaj także: Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona
Rząd chce zwiększyć także wysokość podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób wykorzystujących urlop wychowawczy do kwoty płacy osiąganej przed urlopem, nie więcej jednak niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Dzięki temu rodzice korzystający z urlopu będą mogli otrzymać na swoje konta emerytalne w ZUS i OFE prawie 300 zł, zamiast dotychczasowych 82 zł.
Projekt zakłada ponadto korzystne zmiany dla osób podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu społecznemu, jeśli chodzi o okres choroby i macierzyństwa. Rząd zamierza wydłużyć m.in. maksymalny okres otrzymywania świadczenia chorobowego dla kobiet w ciąży ze 182 dni do 270 dni. Zgodnie z projektem zniesione zostało również ograniczenie możliwości zarobkowania dla kobiet otrzymujących dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urlopu wychowawczego. Dodatek ma być również wypłacany, jeśli dzieci uczęszczają do żłobka lub przedszkola.
Projekt nowelizacji zwalnia ponadto pracodawców z obowiązkowego opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za osoby powracające z urlopu wychowawczego lub macierzyńskiego przez 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca powrotu do pracy.
Propozycje zmian w prawie mają zahamować negatywną sytuację demograficzną w Polsce. W marcu 2007 r. rząd ogłosił program polityki prorodzinnej, który ma przyczynić się do podniesienia wskaźnika urodzeń w Polsce oraz poprawy jakości życia i kondycji rodzin. Zawarte w nim propozycje działań dotyczą m.in. wspierania rodzicielstwa i poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy.
![Polityka prorodzinna w Polsce i Europie [© Konstantin Yuganov - Fotolia.com] Polityka prorodzinna w Polsce i Europie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/polityka-prorodzinna/Polityka-prorodzinna-w-Polsce-i-Europie-113654-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl