Polskie przepisy BHP będą dostosowane do unijnych
2007-08-15 10:05
Przeczytaj także: Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że nowelizacja kodeksu pracy w zakresie bhp jest niezbędna w celu dostosowania polskich przepisów do norm unijnych. Jeżeli nie nastąpi to w krótkim czasie – grożą nam pozwy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Główna zmiana przepisów BHP dotyczyć ma zasad działania służby bhp w zakładach pracy. Zgodnie z istniejącym art. 23711 § 1 i § 2 k.p. pracodawca nie ma obowiązku tworzenia w zakładzie służby bhp – może bowiem zlecać wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Przepisy unijne natomiast dopuszczają możliwość wykorzystywania służb zewnętrznych dopiero, gdy brak jest kompetentnego personelu w firmie pracodawcy.Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w projekcie nowelizacyjnym wskazało, iż z zewnętrznych specjalistów w zakresie bhp będą mogły korzystać jedynie przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 100 pracowników. Eksperci mają odmienne zdanie w tej kwestii. Wskazują mianowicie, że wyznacznikiem powyższego powinno być ryzyko pracy, a nie (jak zakłada resort pracy) liczba pracowników.
To nie jedyna zmiana, jaka czeka przedsiębiorców w zakresie bhp. Projekt nowelizacji przewiduje także, iż pracodawca:
- musi określić pracowników odpowiedzialnych za udzielenie pierwszej pomocy i ewakuację załogi w sytuacji niebezpieczeństwa,
- ponosi pełne koszty wdrażania przepisów i zasad bhp w miejscu pracy,
- musi ustalić listę prac, które wymagają pomocy drugiej osoby.
Jak wskazano wyżej, nowelizacja przepisów będzie zawierać obowiązek wyznaczenia przez pracodawcę pracowników do udzielania pierwszej pomocy i wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji osób pracujących w danym zakładzie. Dodać także należy, iż jeżeli na terenie przedsiębiorstwa wystąpi zagrożenie zdrowia lub życia, pracodawca będzie musiał szybko poinformować o tym pracowników. Pracodawca będzie miał także obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednią ochronę oraz doręczyć instrukcje umożliwiające przerwanie pracy i oddalenie się z przedsiębiorstwa, gdyby niebezpieczeństwo takie miało miejsce.
Nowe przepisy przewidują także, że pracownicy nie będą obciążeni żadnymi ujemnymi konsekwencjami z powodu powstrzymania się od pracy lub oddalenia się z przedsiębiorstwa, w sytuacji gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stanowią bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia. Także koszty ponoszone przez pracodawcę w zakresie bhp nie będą mogły obciążać pośrednio czy bezpośrednio pracowników.
Na pracodawcy spocznie również obowiązek określenia wykazu prac (po konsultacji z pracownikami), które powinny być wykonywane przez minimum dwie osoby. Dodajmy, że obecnie wykaz tych prac jest ustalony przez ministra pracy i polityki społecznej w rozporządzeniu z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby. Przeniesienie tego obowiązku na pracodawców wydaje się jednak być dobrym rozwiązaniem. Pracodawcy bowiem wiedzą lepiej od urzędników, które prace wymagają asekuracji.
oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl