Zatrudnienie pracowników tymczasowych - nowe obowiązki
2007-07-19 11:54
Przeczytaj także: Pracownik tymczasowy a świadectwo pracy
Pracownik tymczasowy jest to pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.Pracodawca użytkownik musi zapewnić pracownikowi tymczasowemu bezpieczne i higieniczne warunki pracy w miejscu wyznaczonym do świadczenia usługi pracy tymczasowej. Zobowiązany jest również prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika tymczasowego w zakresie i na zasadach obowiązujących w stosunku do pracowników.
Zgodnie z nowelizacją przepisów o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, pracodawca użytkownik będzie w obowiązku przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego dla stanowisk pracy pracowników tymczasowych i informować o tym ryzyku.
Pracodawca użytkownik informuje agencję pracy tymczasowej na piśmie o warunkach wykonywania pracy tymczasowej w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy. Gdyby w przedsiębiorstwie doszło do wypadku przy pracy z uczestnictwem pracowników tymczasowych to pracodawca użytkownik musi zbadać okoliczności i przyczynę takiego wypadku. Nieprzestrzeganie przez pracodawców użytkowników nowych przepisów grozi sankcjami karnymi.
Zgodnie z nowymi przepisami w zakresie obowiązków bhp pracodawca użytkownik musi:
- dostarczyć pracownikom tymczasowym odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej,
- zapewnić napoje i posiłki profilaktyczne,
- przeprowadzić szkolenia w zakresie bhp,
- ustalić okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy,
- przeprowadzić oceny ryzyka zawodowego i informować o tym ryzyku.
Przed zawarciem umowy o pracę z agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik uzgadniają na piśmie zakres przejęcia przez pracodawcę użytkownika obowiązków pracodawcy dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy odmiennych niż wymienione wyżej.
Pracodawca użytkownik w dalszym ciągu nie ma prawa stosować do pracownika tymczasowego przepisu art. 42 § 4 Kodeksu pracy ani też powierzać mu wykonywania pracy na rzecz i pod kierownictwem innego podmiotu.
oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl