eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPIP nie skontroluje pracy na czarno?

PIP nie skontroluje pracy na czarno?

2007-07-18 12:18

Nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy z dnia 13 kwietnia 2007 r., która weszła w życie 1 lipca 2007 r., zabrania przeprowadzania kontroli w zakresie legalności zatrudnienia u osób fizycznych oraz w instytucjach nie będących przedsiębiorstwami. Państwowa Inspekcja Pracy ma bowiem w kompetencji jedynie przeprowadzenie kontroli u pracodawców oraz przedsiębiorców, przy czym tych drugich tylko pod kątem legalności zatrudnienia oraz przepisów bhp. Natomiast Służba Celna będzie kontrolować osoby nie będące przedsiębiorcami, ale wyłącznie w zakresie zatrudniania obcokrajowców.

Przeczytaj także: Wyższe kary dla pracodawców

W kompetencjach funkcjonariuszy PIP jest nadzór i kontrola przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów dotyczących stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, czasu pracy, urlopów, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, zatrudniania młodocianych i osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z artykułem 13. nowej ustawy, kontroli Państwowej Inspekcji Pracy podlegają pracodawcy - w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontroli legalności zatrudnienia także przedsiębiorcy niebędących pracodawcami - na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą, bez względu na podstawę świadczenia tej pracy.

Przypomnijmy, że pod rządami starej ustawy o PIP funkcjonowała policja pracy znajdująca się przy urzędach wojewódzkich, która zajmowała się legalnością zatrudnienia. Zgodnie z nową ustawą zadania policji pracy przejęła Funkcjonariusze służb wojewódzkich policji pracy po przeszkoleniu będą inspektorami pracy. Przeszkolenie i zatrudnienie około 300 byłych pracowników policji pracy będzie kosztowało PIP 24 mln. Ponadto PIP przed wejściem w życie nowelizacji przepisów przeszkolił 600 inspektorów pracy w zakresie kontroli legalności zatrudnienia. Wydatki te znacznie przewyższają koszty, które były wcześniej zaplanowane w związku wprowadzeniem w życie nowej ustawy.

Mimo likwidacji policji pracy i przeniesienia jej do Państwowej Inspekcji Pracy, pracownicy tych jednostek nie mogą jednak przeprowadzać kontroli u osoby fizycznej zatrudniającej pracowników nielegalnie. Jednakże mają uprawnienie zgłoszenia wniosku do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy. Przed orzeczeniem sądu inspektor pracy nie ma prawa przeprowadzać kontroli u osoby fizycznej zatrudniającej na czarno pracowników. PIP otrzymał za to większe uprawnienia w zakresie stosowania kontroli pracodawców i przedsiębiorców. Gdyby kontrola wykazała uchybienia zatrudnienia inspektorzy pracy mają prawo nakazać usunięcie nieprawidłowości, oraz ukarać winnego pracodawcę.
Przeczytaj także: Kontrole PIP: zmiany Kontrole PIP: zmiany

 

1 2

następna

oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: