eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyOgraniczony dostęp do polskich pracowników w Niemczech

Ograniczony dostęp do polskich pracowników w Niemczech

2007-07-15 09:40

Niemcy dyskryminują obce firmy na rynku budowlanym, nie mogą one bowiem korzystać z usług polskich podwykonawców. Zezwolenia na pracę w Niemczech są udzielane jedynie polskim pracownikom delegowanym do pracy w tym kraju na podstawie umowy o dzieło zawartej pomiędzy polskim pracodawcą a przedsiębiorstwem niemieckim. W dniu 11.07.2007 roku Komisja Europejska pozwała Niemcy do Trybunału Sprawiedliwości UE za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących umowy bilateralnej, jaką kraj ten zawarł z Polską w 1990 roku.

Przeczytaj także: Wzrost rynku obnaża słabość finansową firm budowlanych

Zgodnie z umową z 1990 roku polskie firmy mają prawo funkcjonować na rynku niemieckim. Umowa gwarantuje świadczenie zleceń budowlanych w formie podwykonawców i prawo do delegowania pracowników w celu wykonywania konkretnych usług w tym zakresie.

Komisja Europejska stwierdziła, że Niemcy nadużywają uprawnień zawartych w umowie polsko-niemieckiej i dyskryminują firmy z innych krajów UE. Firmy włoskie, francuskie, hiszpańskie nie mają bowiem możliwości zatrudnienia pracowników z Polski, którzy wykonywaliby usługi na terytorium Niemiec. Prawo do zatrudniania polskich podwykonawców zostało przyznane wyłącznie rodzimym, niemieckim firmom budowlanym.

Hiszpanie, Francuzi, Włosi kilkakrotnie ubiegali się o pozwolenie zatrudnienia pracowników z Polski. W konsekwencji zaskarżono Niemcy do Trybunału Sprawiedliwości UE za dyskryminowanie obcych firm na rodzimym rynku budowlanym.

KE stwierdziła, że umowa polsko-niemiecka jest nieprzestrzegana. Podstawową zasadą wspólnego rynku UE jest bowiem swoboda świadczenia usług w UE. Niemcy nie mają prawa ograniczania dostępu do polskich pracowników firmom spoza swego terytorium. Gdy Trybunał w Luksemburgu uznał stanowisko KE, Niemcy będą zmuszone zmienić istniejące przepisy.

Według traktatu akcesyjnego, Niemcy posiadają prawo do ograniczenia delegowanych pracowników. Takie prawo posiada również Austria. Do 2011 roku Niemcy i Austria mają okres przejściowy umożliwiający zamknięcie swojego rynku pracy dla obywateli z nowych krajów UE. Kraje te oznajmiły, że skorzystają z nadanych im praw.

Zdaniem Komisji Europejskiej wejście firm z innych krajów na rynek współpracy z polskimi podwykonawcami w Niemczech umożliwiłoby poprawę warunków współpracy. Większa konkurencja przyczynia się bowiem niewątpliwie do polepszenia rynku.

oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: