Rodzaje umów pracy i współpracy
2007-04-27 13:57
Przeczytaj także: Praca tymczasowa kontra umowy śmieciowe
Umowa o wykonywanie pracy w grupie
Umowa na wykonanie pracy w grupie stanowi odrębną umowę względem zawartej z pracownikiem umowy o pracę. Zmienia ona jej treść, ale tylko na pewien określony czas. Grupa jest samodzielna, w tym zakresie, w jakim zdecydował pracodawca w regulaminie pracy grupy, zatwierdzonym przez zakładową organizację związkową po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej, bądź rady załogi (odrębny regulamin niż w zakładzie pracy). Pracodawca odpowiada za ekonomiczne wyniki pracy grupy, a także ponosi odpowiedzialność cywilną względem osób trzecich za wszystkie szkody wyrządzone przez grupę przy wykonywaniu powierzonych zadań.
Regulamin pracy w grupie definiuje prawa i obowiązki stron, niezbędne odstępstwa od ogólnie obowiązujących w danym miejscu pracy przepisów, ale z utrzymaniem wszystkich zasad dotyczących bhp oraz aktów prawnych o ochronie pracy młodocianych (16-17 lat) i kobiet. W przypadku gdy powstaje konflikt między grupą a pracodawcą, rozstrzyga je Sąd Pracy. W rozporządzeniach o pracy w grupie pracodawca może zrezygnować na rzecz grupy ze swoich przywilejów w takich zagadnieniach jak:
- ustanowienie składu osobowego zespołu pracowniczego
- narzucanie rozkładu czasu pracy, określania form i zasad wynagradzania.
Grupa ma samodzielność kształtowania wynagrodzeń w ramach środków przewidzianych na wykonanie zadania określonego w umowie, z zastrzeżeniem, że żaden z członków grupy nie zostanie skrzywdzony przez pozostałych. Wszystkie kwestie, które nie zostały uregulowane w sposób odmienny w regulaminie pracy grupy podlegają przepisom Kodeksu pracy (np.: praca w niedzielę i święta, liczba godzin nadliczbowych). Udział w grupie jest dobrowolny, zatem oddelegowany pracownik nie musi do niej przystępować, a pracodawca nie może go zmuszać do zmiany decyzji. Może jedynie negocjować skład grupy. Odmowa pracownika uczestnictwa w grupie nie jest odmową wykonania obowiązków służbowych i nie podlega żadnym sankcjom. Pracownik po zaprzestaniu pracy w grupie wraca na poprzednie albo równorzędne stanowisko. Jeżeli w czasie, gdy trwa praca w grupie dojdzie do rozwiązania indywidualnej umowy o pracę równocześnie następuje automatyczne rozwiązanie umowy o pracę w grupie.
Aneks = umowa
Zasada przekształcenia trzeciej umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony dotyczy także sytuacji, gdy strony nie zawarły kolejnej umowy o pracę, ale przedłużyły czas trwania poprzedniej.
Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się bowiem za zawarcie kolejnej umowy na czas określony (art. 251 § 2 KP). Nową umowę uważa się za zawartą od dnia następującego po rozwiązaniu poprzedniej. Nie ma przy tym znaczenia, czy przedłużenie umowy o pracę na czas określony będzie usprawiedliwione okolicznościami, np. ukończenie kursu dokształcającego przez pracownika.
oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl