Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich
2006-12-19 13:30
Przeczytaj także: Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?
Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja oraz komu przysługuje zasiłek macierzyński i jakie warunki trzeba spełnić by go otrzymać wyjaśnia Justyna Pędzich z Departamentu Świadczeń Krótkoterminowych w Centrali ZUS:
Komu przysługuje zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko lub przyjęła na wychowanie dziecko do 7 lat, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do lat 10. Zasiłek przysługuje też osobom, które przyjmują dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z zastrzeżeniem, że nie może to być zawodowa rodzina zastępcza.
Czy osoba starająca się o zasiłek musi spełniać jakieś warunki?
Tak. Aby dostać zasiłek, osoba która się o niego stara musi w dniu urodzenia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie podlegać ubezpieczeniu chorobowemu lub przebywać na urlopie wychowawczym.
Zgodnie z nowymi przepisami wydłużony został okres pobierania zasiłku macierzyńskiego . Czy będzie on dotyczył wszystkich kobiet?
Rzeczywiście od 19 grudnia 2006 r. o 2 tygodnie wydłużony został wymiar urlopu macierzyńskiego, a w związku z tym także okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Obecnie wynosi on: 18 tygodni przy pierwszym porodzie, 20 tygodni przy każdym następnym porodzie i 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. Wydłużeniu o 2 tygodnie ulega także maksymalny okres korzystania z urlopu z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie, czyli urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – z 16 do 18 tygodni.
Prawo do dłuższego urlopu mają te osoby, które uzyskały do niego prawo począwszy od 19 grudnia 2006 r. a także osoby, które w dniu 19 grudnia 2006 r. były w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego.
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl