ePłatności w mObywatelu - nowe funkcjonalności
2025-01-23 00:54
Nowe funkcjonalności ePłatności w mObywatelu © Freepik
Usługa ePłatności w aplikacji mObywatel systematycznie się rozwija. Centralny Ośrodek Informatyki zwraca uwagę na nowe funkcjonalności, takie jak: możliwość regulowania zobowiązań za pomocą BLIKA i kart płatniczych oraz planowane wprowadzenie płatności za pomocą cyfrowych portfeli Apple Pay i Google Pay.
Przeczytaj także: Płatności kartą w mObywatelu są już dostępne
ePłatności są bardzo istotnym obszarem w zakresie cyfryzacji procesów administracyjnych, dlatego rozwiązanie, z którym przychodzimy, to krok milowy dla Polski, który przekształca sposób, w jaki obywatele regulują swoje zobowiązania wobec urzędu. Dzięki platformie ePłatności tworzymy łatwiejsze i bardziej dostępne usługi publiczne, które naprawdę się opłacają. – mówiła Karolina Matysiak, Dyrektor ds. Rozwoju Usług Płatniczych.
Nowe funkcjonalności obejmują także możliwość dokonywania płatności w okienku urzędowym oraz opłat skarbowych z inicjatywy obywatela. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli realizować płatności zarówno zdalnie, jak i podczas wizyty w urzędzie.
Dodatkowo, ePłatności będą wykorzystywane w e-usługach publicznych, co umożliwi sprawniejsze zarządzanie zobowiązaniami finansowymi przez instytucje centralne oraz lokalne. Mieszkańcy gmin uczestniczących w pilotażu mają możliwość opłacania różnych zobowiązań, takich jak podatki od nieruchomości czy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
fot. mat. prasowe
ePłatności w mObywatelu
Co niesie ze sobą rozwój ePłatności?
Rozwój systemu ePłatności przynosi obywatelom szereg korzyści, które znacząco ułatwią codzienne załatwianie spraw urzędowych. Dzięki ePłatnościom mieszkańcy zyskają oszczędność czasu, wykonując płatności wygodnie i szybko, bez konieczności wychodzenia z domu. System zapewnia także pełną kontrolę nad wydatkami, oferując łatwy dostęp do historii transakcji oraz statusów płatności. Co więcej, płatności są całkowicie bezpieczne, dzięki współpracy z Polskim Standardem Płatności, a transakcje zostają realizowane bez dodatkowych opłat. Dla urzędów zaś system ePłatności to bezkosztowa i bezpieczna usługa, która uprości cyfryzację procesów, zmniejszy liczbę płatności gotówkowych i umożliwi automatyczne udostępnianie informacji o zobowiązaniach, co przełoży się na sprawniejszą obsługę mieszkańców.
Pełna lista urzędów uczestniczących w programie ePłatności jest dostępna na stronie: gov.pl/eplatnosci/lista-urzedow-w-programie. Informacje dotyczące tego, jak urzędy mogą zgłaszać się do pilotażu, można znaleźć na stronie: gov.pl/web/eplatnosci/jak-dolaczyc.
Przeczytaj także:
e-Doręczenia i Publiczna Usługa Hybrydowa od 1 stycznia 2025
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
mObywatel, ePłatności, informatyzacja administracji publicznej, opłaty urzędowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)