Związkowa kontrola rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia
2003-05-08 12:37
Przesłanki rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia tylko w wyjątkowych przypadkach:
- jeżeli lekarz stwierdzi szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe
- gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (została ona, wprowadzono nowela od kodeksu pracy z 1996r. Klauzula będzie musiała być skonkretyzowana odpowiednio przez praktykę i orzecznictwo).
W tej sytuacji pracownikowi służy również prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa była zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Kodeks pracy przewiduje inne sytuacje, w których rozwiązanie umowy o pracę następuje bez zachowania okresu wypowiedzenia przez pracownika :
- pracownik może z 3 dniowym uprzedzeniem rozwiązać umowę o pracę z pracodawcą , u którego podjął pracę na czas toczącego się sporu o przywrócenie do pracy (w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy)
- pracownik, którego pracodawca zawiadomił o przejściu zakładu lub jego części na innego pracodawcę, może za 7 dniowym uprzedzeniem rozwiązać umowę
- przedstawiciel ustawowy pracownika, mającego ograniczoną zdolność do czynności prawnych, może za zezwoleniem sądu opiekuńczego rozwiązać jego stosunek pracy gdy sprzeciwia się on dobru tego pracownika.
Termin i forma rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika nie może nastąpić później niż 1 miesiąc od uzyskania przez niego wiadomości o okolicznościach dotyczących rozwiązania umowy. Niezachowanie tych wymagań nie powoduje jednak nieważności rozwiązania umowy. W razie sporu pracownik może za pomocą innych środków dowodowych wykazać fakt rozwiązania umowy o pracę z podanych przyczyn (zeznanie świadków, przesłuchanie stron)
Skutki rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia
Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia pociąga za sobą takie skutki jak wypowiedzenie umowy przez pracodawcę. W razie nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę przez pracownika pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. Wysokość odszkodowania odpowiada wyrządzonej szkodzie. Nie może być jednak ono wyższe niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia obowiązujący danego pracownika, a przypadku rozwiązania umowy na czas określony lub czas wykonywania określonej pracy -wynagrodzenie za okres 2 tygodni. W razie zakwestionowania przez sąd zasadności rozwiązania, pracownikowi nie przysługuje odszkodowanie od pracodawcy.
Wygaśnięcie stosunku pracy
Jest to ustanie stosunku pracy z mocy zdarzenia określonego w ustawie, nie będącego czynnością prawną.
oprac. : Justitia.pl