Windykacja należności krok po kroku
2006-09-24 13:27
Przeczytaj także: Katalog mitów o długach
W sytuacji gdy Twój dłużnik nie chce spłacić zaciągniętego długu, w pierwszej kolejności powinieneś spróbować skłonić go do dobrowolnej zapłaty. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, koniecznych do sądowego (czy później komorniczego) zmuszenia dłużnika do wykonania zobowiązania.Krok 1
Wezwij dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia
Jeżeli bezskutecznie mija ustalony przez Ciebie oraz Twojego dłużnika termin zapłaty, czyli dłużnik nie dokonuje na Twoją rzecz zapłaty, dług staje się wymagalny. Oznacza to, że możesz domagać się należnej Ci kwoty. Przed podjęciem dalszych kroków powinieneś przede wszystkim skierować do dłużnika wezwanie do dobrowolnego spełnienia świadczenia.
Krok 2
Sprzedaż (cesja) wierzytelności
Jeżeli wezwanie dłużnika do dobrowolnej zapłaty nie przyniesie oczekiwanego przez Ciebie efektu, następnym etapem może być próba sprzedaży wierzytelności,
np. wyspecjalizowanym w tym zakresie podmiotom. Praktyka obrotu gospodarczego pokazuje, że rynek obrotu wierzytelnościami jest coraz większy, więc i coraz łatwiej można znaleźć odpowiednią ofertę.
Sprzedaż wierzytelności może być dobrym rozwiązaniem, w sytuacji kiedy masz problemy z płynnością finansową i zależy Ci na szybkim pozyskaniu środków obrotowych, nawet kosztem rezygnacji z części należności.
Krok 3
Wezwanie do próby ugodowej
W celu odzyskania należności możesz również skorzystać z tzw. sądowego postępowania pojednawczego. Postępowanie to cechuje się z jednej strony oszczędnością w zakresie kosztów sądowych, ale z drugiej ryzykiem związanym z brakiem obowiązku do przystąpienia po stronie dłużnika do tego postępowania.
Krok 4
Gdy wybierasz postępowanie sądowe...
W sytuacji gdy dłużnik uporczywie unika dokonania zapłaty na Twoją rzecz, właściwie nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Musisz jednak pamiętać, że polskie postępowanie cywilne znacznie różnicuje tryby tego postępowania w zależności od charakteru sprawy.
W wielu przypadkach to właśnie Ty musisz zdecydować, który krok (lub kroki) windykacji wybrać. Pamiętaj, że każdy z nich ma zarówno zalety, jak i wady, związane chociażby z czasochłonnością, kosztami czy też (co nie jest bez znaczenia) z koniecznością skorzystania z pomocy fachowego pełnomocnika.
Tekst pochodzi z newslettera „Oszczędności w firmie”.
oprac. : Oszczędności w firmie