Umowa na czas określony
2007-10-25 13:12
Przeczytaj także: Umowy terminowe: ostatni dzień na zmianę informacji o warunkach zatrudnienia
Kodeks pracy nie ogranicza długości trwania umowy na czas określony. Rozwiązanie takiej umowy następuje z mocy prawa po upływie okresu, na który była zawarta z pracownikiem. Stosunek pracy ustaje wówczas z woli pracownika i pracodawcy, którzy określili termin końcowy umowy. Jednakże przed upływem określonego terminu rozwiązania, stosunek pracy może być rozwiązany na mocy porozumienia stron i bez wypowiedzenia.Zawarcie umowy przez strony na okres dłuższy niż 6 miesięcy umożliwia jej rozwiązanie za uprzednim 2-tygodniowym wypowiedzeniem (zgodnie z art. 33 k.p), ale jest to możliwe jedynie w sytuacji umieszczenia na umowie klauzuli dopuszczającej takie wypowiedzenie. Zarówno umowa zawarta na okres krótszy niż 6 miesięcy, jak i umowa zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, ale nie zawierająca w swej treści postanowienia o prawie wypowiedzenia, nie mogą być rozwiązywane za wypowiedzeniem.
Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony z tym samym pracodawcą jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy - o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca (art.251.§ 1 k.p). Działanie polegające na przedłużeniu przez pracodawcę aneksem umowy o pracę na czas określony, aby obejść konieczność zatrudnienia pracownika na czas nieokreślony, jest bezowocne. Aneks taki jest bowiem traktowany jak kolejna umowa o pracę na czas określony zawarta pomiędzy stronami. Wyjątkiem są umowy w celu zastępstwa pracownika oraz prace dorywcze, sezonowe lub cykliczne (art. 251 §3 k.p).
W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy (art. 411 § 2 k.p) lub z innych przyczyn niezależnych od pracownika, umowa o pracę na czas określony może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Przedłużenie umowy na czas określony może wystąpić w sytuacji kobiety w ciąży - umowa zostaje przedłużona do dnia porodu.
oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl