Czy preparaty na kleszcze i komary są dla nas bezpieczne?
2021-07-03 00:15
Czy preparaty na komary są bezpieczne? © pixabay.com
Przeczytaj także: Inspekcja Handlowa: wyniki kontroli etykiet na oponach
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Czy dostępne na polskim rynku preparaty na kleszcze, komary itp. są bezpieczne dla konsumentów?
- Do jakich ustaleń doprowadziła przeprowadzona przez Inspekcję Handlową kontrola preparatów biobójczych?
- Jakich wytycznych powinniśmy przestrzegać, kupując produkty chroniące przed insektami?
W czasie wakacji konsumenci częściej uprawiają aktywności na świeżym powietrzu w lasach, ogródkach na trawie, są szczególnie narażeni na dokuczliwe komary, kleszcze, meszki itp. i sięgają po oferowane w sprzedaży produkty biobójcze przeznaczone do ochrony przed tymi insektami.
Produkt biobójczy, zgodnie z przepisami oznacza każdą substancję lub mieszaninę w postaci, w jakiej jest dostarczana użytkownikowi, składającą się z jednej lub kilku substancji czynnych lub zawierającą lub wytwarzającą jedną lub więcej substancji czynnych, której przeznaczeniem jest niszczenie, odstraszanie, unieszkodliwianie organizmów szkodliwych, zapobieganie ich działaniu lub zwalczanie ich w jakikolwiek sposób inny niż działanie czysto fizyczne lub mechaniczne.
Jednym z organów kontrolujących produkty biobójcze w zakresie oznakowania opakowań jednostkowych produktów biobójczych w sprzedaży hurtowej i detalicznej jest Inspekcja Handlowa, do której zadań należy kontrola przestrzegania przepisów o produktach biobójczych.
Od stycznia do maja 2021r. Inspekcja Handlowa na terenie całego kraju przeprowadziła 37 kontroli sprawdzających prawidłowości oznakowania opakowań jednostkowych produktów biobójczych, a także prawidłowości obrotu tymi wyrobami w sprzedaży hurtowej i detalicznej.
Kontrolami objęto 37 przedsiębiorców prowadzących sprzedaż hurtową i detaliczną produktów biobójczych, w tym: 23 sklepy detaliczne, 3 hurtownie, 11 dużych sklepów detalicznych.
Ponadto w toku kontroli 34 przedsiębiorców sprawdzano również, czy przedsiębiorcy realizują obowiązki wskazane w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Różnego rodzaju nieprawidłowości stwierdzono u 8 przedsiębiorców, w tym w: 6 sklepach detalicznych i 2 hurtowniach.
USTALENIA KONTROLI - NIEPRAWIDŁOWOŚCI
Prawidłowość wprowadzania do obrotu i oznakowania wyrobów Inspektorzy ocenili oznakowanie 105 partii produktów. Ze względu na brak i nieprawidłowe oznakowanie zakwestionowano 1 partię produktu biobójczego (tj. 0,95 proc.) stwierdzono, że:
- tożsamość substancji czynnej i jej stężenie podano w jednostkach procentowych powinny być podane w jednostkach metrycznych,
- nie podano wskazówek dotyczących udzielania pierwszej pomocy.
Ponadto na etykiecie ww. produktu stwierdzono:
- brak zwrotu wskazującego środki ostrożności W PRZYPADKU DOSTANIA SIĘ DO OCZU: Ostrożnie płukać wodą przez kilka minut. Wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli są i można je łatwo usunąć. Nadal płukać;
- brak zwrotu - W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry: Zasięgnąć porady/zgłosić się pod opiekę lekarza.
Kwestionowana partia produktu została wycofana przez kontrolowanego z obrotu handlowego. W związku z popełnionym wykroczeniem, wobec osoby odpowiedzialnej skierowano wniosek do Sądu Rejonowego o ukaranie sprawcy wykroczenia. Przesłano pismo do podmiotu odpowiedzialnego za wprowadzenie do obrotu zakwestionowanej partii produktu, z wnioskami o usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości i wprowadzanie do obrotu produktu poprawnie oznakowanego.
fot. mat. prasowe
Efekty kontroli
Przestrzeganie okresów trwałości – przydatności do użycia
Inspektorzy IH sprawdzili również, czy przedsiębiorcy udostępniają na rynku produkty biobójcze po upływie daty ważności, stwierdzając u 2 przedsiębiorców 3 partie przeterminowanych produktów biobójczych (przedsiębiorcy wycofali z obrotu kwestionowane wyroby).
Mając na uwadze powyższe, w 2 sprawach przekazano informacje do Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Przestrzeganie obowiązku informowania konsumentów o odpadach opakowaniowych preparatów na kleszcze, komary itp.
W toku kontroli sprawdzano również, czy przedsiębiorcy realizują obowiązki wskazane w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Powyższe przepisy odnoszą się do:
- zakazu dystrybucji produktów w opakowaniach wprowadzanych do obrotu przez wprowadzającego te produkty w opakowaniach bez uprzedniego wpisu do rejestru,
- obowiązku przedsiębiorcy prowadzącego jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, który sprzedaje produkty w opakowaniach przekazywania użytkownikom tych produktów informacji o dostępnych systemach zwrotu, zbierania i odzysku, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych; właściwym postępowaniu z odpadami opakowaniowymi oraz znaczeniu oznaczeń stosowanych na opakowaniach – co najmniej przez wywieszenie informacji w miejscu sprzedaży.
- obowiązku pobierania opłat recyklingowych od konsumentów nabywających torbę na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczoną do pakowania produktów oferowanych do sprzedaży
Ustalono, że przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach, które zostały objęte kontrolą, posiadali wpis do rejestru Bazy Danych o Odpadach. W toku kontroli stwierdzono, że 5 przedsiębiorców w miejscu sprzedaży nie uwidoczniło informacji o dostępnych systemach zwrotu, zbierania i odzysku, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych; właściwym postępowaniu z odpadami opakowaniowymi oraz znaczeniu oznaczeń stosowanych na opakowaniach. Ponadto jeden przedsiębiorca oferując konsumentom torby z tworzywa sztucznego nie pobierał opłaty recyklingowej.
Stwierdzone nieprawidłowości dały podstawę do skierowania wniosku do Sądu Rejonowego o ukaranie sprawcy wykroczenia. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami zostanie przeprowadzonych 6 postępowań administracyjnych celem wydania decyzji nakładających kary pieniężne. Ponadto skierowano pismo do podmiotu odpowiedzialnego kwestionowanego wyrobu wskazując na stwierdzone nieprawidłowości oraz przekazano 2 informacje o nieprawidłowościach do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznych.
PORADY
- Kupując preparaty na kleszcze, komary itp. sprawdź, czy posiadają oryginalne, szczelne opakowania jednostkowe, wykluczające możliwość omyłkowego ich zastosowania do innych celów, w szczególności spożycia przez ludzi.
- Sprawdź czy produkt biobójczy posiada pozwolenie na obrót.
- Zwróć uwagę, czy produkt biobójczy nie jest przeterminowany.
- Oznakowanie produktów biobójczych przeznaczonych do ochrony przed komarami, kleszczami, meszkami nie może wprowadzać w błąd lub informować w sposób nierzetelny o wyjątkowej skuteczności produktu, a także nie może zawierać określeń opisujących produkt biobójczy jako: „o niskim ryzyku”, „nietoksyczny”, „nieszkodliwy”, ani określeń o podobnym znaczeniu.
Pamiętaj! Wszystkie informacje muszą być podane w języku polskim.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)