IH zakwestionowała 82% skontrolowanych zabawek dla dzieci
2020-12-07 10:08
IH skontrolowała zabawki © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zabawki dźwiękowe i interaktywne pod lupą UOKiK
Wszystkie zabawki importowane pochodziły z Chin (27 skontrolowanych). Aż 23 z nich zostało zakwestionowanych (13 piłek jo-jo oraz 10 zabawek „rosnących”). Skontrolowano także 5 zabawek pochodzących z Holandii, z czego 3 zostały zakwestionowane. W przypadku jednej z piłek jo-jo nie udało się ustalić kraju pochodzenia.Jak wynika z informacji udostępnionych przez UOKiK, niezgodności formalne dotyczyły:
- braku oznaczenia podmiotu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo zabawki – w 23 przypadkach;
- braku wymaganych ostrzeżeń – w 19 przypadkach;
- braku instrukcji w języku polskim – brak w 7 przypadkach;
- braku oznakowania CE – w 5 przypadkach;
- nieprawidłowo sporządzonej deklaracji zgodności – w 5 przypadkach;
- braku informacji umożliwiającej identyfikację zabawki – w 4 przypadkach.
fot. mat. prasowe
Pochodzenie skontrolowanych zabawek
Wyniki badań laboratoryjnych:
Badania przeprowadziło Laboratorium Badania Zabawek UOKiK w Lublinie. Łącznie przebadano laboratoryjnie 31 zabawek, z czego niezgodności konstrukcyjne stwierdzono w 19 z nich (co stanowi 61% zbadanych laboratoryjnie zabawek, 54,3% ogółu skontrolowanych). Niezgodności stwierdzono w 11 piłkach jo-jo i 8 zabawkach rosnących. Polegały one na:
- w przypadku zabawek „rosnących” na przekroczeniu dopuszczalnego rozszerzenia wymiarów zabawki po 24 godzinach moczenia w wodzie – stwarza to zagrożenie uduszenia się dziecka lub zatkania układu pokarmowego, gdy zabawka po połknięciu zwiększy swoją objętość;
- w przypadku piłek jo-jo na przekroczeniu dopuszczalnego stosunku masy do współczynnika sprężystości k, co może stwarzać ryzyko uduszenia użytkownika wskutek owinięcia się sznurka/gumki wokół szyi.
W przypadku czterech partii produktów, w których stwierdzono tylko niezgodności formalne (np. brak informacji umożliwiających identyfikację zabawki, brak informacji identyfikujących producenta, importera) inspektorzy IH wystąpili do przedsiębiorców z wnioskiem o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych.
fot. mat. prasowe
Stwierdzone niezgodności w zakresie formalnym
W 13 przypadkach wydano no decyzję zakazującą sprzedaży zabawki, ze względu na stwarzanie poważnego zagrożenia (8 piłek jo-jo oraz 5 zabawek „rosnących”). Jednocześnie inspektorzy IH skierowali do Prezesa UOKiK 19 wniosków o wszczęcie postępowań administracyjnych w stosunku do 9 podmiotów.
Porady dla rodziców
- Wybierając zabawkę pamiętajmy, że każda zabawka (lub jej opakowanie) powinna posiadać oznakowanie znakiem CE, który potwierdza zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa.
- Zwracajmy uwagę na informację o podmiocie odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa zabawki. Takim podmiotem jest producent lub importer (w przypadku zabawek sprowadzanych spoza terenu Unii Europejskiej).
- Nie kupujmy zabawek, na których brakuje wskazania podmiotu odpowiedzialnego.
- Dokonując zakupu zwracajmy uwagę, czy w odpowiednich przypadkach zostały dołączone instrukcje: montażu, użytkowania, konserwacji sformułowane w języku polskim.
- Pamiętajmy, że kupowane zabawki powinny być dostosowane do wieku i rozwoju dziecka.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)