Pandemia wymusza zmiany w legalizacji pobytu cudzoziemców
2020-11-13 00:20
Będzie łatwiej o zezwolenie na pobyt czasowy? © Igor Mojzes - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zezwolenia na pobyt czasowy i pracę dla cudzoziemców będą wydawane szybciej?
„Niestety, nie został jeszcze przedstawiony szczegółowy projekt, a jedynie hasłowo wskazano obszary, które potencjalnie mogą zostać zmienione. Na przykład, rezygnacja z wymogu posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu dla udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę na rzecz wymogu wynagrodzenia nie niższego niż określone w nowym rozporządzeniu wydanym przez właściwego ministra. Z ostateczną oceną warto poczekać na publikację projektu i finalnie przyjętą ustawę. Ostatecznie też wiele będzie zależało od praktyki urzędów. Natomiast przynajmniej część zapisów sugeruje chęć znacznego uproszczenia procesu zatrudniania cudzoziemców. To o tyle ważne, że pandemia potencjalnie stworzyła nowe bariery, ingerujące w ciągłość życia gospodarczego i utrudniające niektóre z podstawowych procesów biznesowych takich jak chociażby rekrutacja pracowników zagranicznych. Uproszczenie tego procesu to na pewno rozwiązanie dobrze korespondujące z oczekiwaniami rynkowymi” – mówi Valeria Jeleńska, Prezes JP Business Law Firm w Warszawie.
fot. Igor Mojzes - Fotolia.com
Będzie łatwiej o zezwolenie na pobyt czasowy?
Prawdziwą rewolucję zapowiada wprowadzenie nowego trybu zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w sytuacji zmiany podmiotu powierzającego wykonywanie pracy lub w warunkach zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę oraz poszerzenie katalogu okoliczności nie wymagających zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Ustawodawca zapowiada również wprowadzenie rozwiązania ułatwiającego uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę przez cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Ponadto założenia do projektu przewidują wprowadzenie terminów szczególnych na rozpatrzenie sprawy o udzielnie zezwolenia na pobyt czasowy. Ma to być 60 dni na rozpatrzenie sprawy w celu udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy.
Projekt zakłada też kolejne doraźne zmiany związane bezpośrednio ze stanem epidemii. Przewiduje on zniesienie konieczności osobistego stawiennictwa cudzoziemców w sprawie o udzielenie im zezwoleń. Jest to bardzo istotne w kontekście ograniczonej obsługi bezpośredniej w urzędach.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)