Wakacje za granicą w czasie pandemii? Oto, co powinieneś wiedzieć
2020-08-06 09:11
Podróże w czasie pandemii © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Co robić, gdy linie lotnicze bankrutują? Prawa pasażera
Wakacje za granicą. Co warto wiedzieć przed?
Re-open EU
Pod nazwą Re-open EU kryje się udostępniona przed Komisję Europejską platforma internetowa (https://reopen.europa.eu/pl), stworzona specjalnie na potrzeby tych, którzy planują wakacje za granicą czy podróże po Europie w dobie pandemii. Wystarczy wejść pod wskazany powyżej adres, wpisać kraj, do którego zamierzamy się udać, a naszym oczom ukażą się przydatne informacje dotyczące restrykcji stosowanych w wybranym państwie.
Czy mogę lecieć?
Chcesz uzyskać więcej informacji nt. tego czy możesz udać się na wakacje za granicą? Sprawdź ewentualne ostrzeżenia wydane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych).
Podróż lotnicza
Planujesz podróż lotniczą? Sprawdź, jakie zasady bezpieczeństwa panują na lotniskach i w samolocie! Takie informacje uzyskasz na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (https://ulc.gov.pl/pl/aktualnosci/5066-nowe-zasady-bezpieczenstwa-w-podrozy-samolotem).
Ważne!
Przed podróżą upewniaj się na bieżąco. Pamiętaj, że sytuacja jest dynamiczna, a wytyczne i obostrzenia dotyczące podróżowania mogą ulegać zmianie.
EKUZ
Przed wyjazdem na wakacje za granicą warto zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwego wypadku. Niezbędne świadczenia zdrowotne (na terenie UE i EFTA) możesz otrzymać dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawanej w ramach NFZ.
Prawa konsumenta pod ręką z ECC-Net Travel App
Przed wakacjami za granicą warto również pobrać aplikację ECC-Net Travel (https://konsument.gov.pl/ecc-aplikacja/). Znajdziesz w niej prawa konsumenta, jakie przysługują Ci na terenie UE w różnych sytuacjach wakacyjnych np. wypożyczanie samochodu, czy wynajem noclegu itp. Aplikacja jest bezpłatna, działa offline, dodatkowo podpowie przydatne zwroty w różnych językach UE.
Wakacje za granicą. Co warto wiedzieć po?
Kalkulator praw pasażera
Twój lot został opóźniony lub odwołany z powodów niezwiązanych z epidemią? Być może jesteś uprawniony do odszkodowania! Sprawdź jego wysokość. Kalkulator praw pasażera (https://konsument.gov.pl/kalkulator-praw-pasazerow-linii-lotniczych/) pomoże Ci obliczyć wysokość odszkodowania, o które możesz się ubiegać, gdy nie doleciałeś na czas, a także podpowie, na co możesz liczyć, gdy linia lotnicza zagubi lub uszkodzi Twój bagaż.
Wzory reklamacji
Zagubiony bagaż? Wypożyczalnia samochodów niesłusznie obciążyła Twoją kartę? Pokój hotelowy nie był zgodny z ofertą? Wakacyjne niedogodności możesz reklamować! Teraz jest to prostsze. Wzory reklamacji znajdziesz na stronie ECK (https://konsument.gov.pl/wzory-reklamacji/).
Kontakt
Reklamacja została odrzucana, a może zagraniczny przedsiębiorca w ogóle się do niej nie odniósł? Zgłoś się pomoc lub poradę do Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Postaramy się znaleźć polubowne rozwiązanie z przedsiębiorą z innego kraju UE, Norwegii, Islandii lub Wielkiej Brytanii.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)