Koronawirus a kłopoty z płynnością finansową. Jak sobie radzić?
2020-03-17 11:43
Koronawirus a niewypłacalność przedsiębiorców © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Upadłość przedsiębiorcy receptą na niewypłacalność
Nawet w warunkach rozwoju gospodarczego część firm nie wytrzymuje konkurencji rynkowej i jest zmuszona do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości czy wniosku restrukturyzacyjnego. Natomiast w momencie, gdy część branż spotka się ze znaczną redukcją przychodów w sytuacji, gdy firmy już na poczet osiągnięcia tych przychodów poniosły koszty spowoduje problemy z rentownością, płynnością finansową i niewypłacalnością. Koronawirus wpłynie na zwiększenie składania przez przedsiębiorców wniosków restrukturyzacyjnych oraz wniosków o ogłoszenie upadłości.Propozycje rządu m.in. odnośnie rozłożenia na raty należności publicznoprawnych mogą łagodzić, ale nie wyeliminują problemów z niewypłacalnością przedsiębiorstw.
Jakie działania podjąć w razie kłopotów z płynnością finansową?
- Z jednej bowiem strony wiadomym jest, że w przypadku pojawienia się problemów z płynnością finansową u przedsiębiorców im szybciej podejmiemy działania, tym szansa na restrukturyzację jest większa. Z drugiej jednak strony nadgorliwość też jest niewskazana. Nie chodzi bowiem o to, aby nieadekwatnymi działaniami spowodować jeszcze większe problemy, lub wygenerowanie nowych.
- Nie ma zatem jednakowej odpowiedzi dla wszystkich przedsiębiorców, bo u części przedsiębiorców problem z płynnością finansową przyjdzie wcześniej u innych później, u jednych będzie głębszy u innych mniejszy i inne mogą być sposoby na wychodzenie z problemów, chociażby z uwagi na inny rodzaj kontrahentów czy klientów.
- Dlatego też u jednych przedsiębiorców może wystarczy przeprowadzić restrukturyzację bez udziału sądu. U innych najlepszym rozwiązaniem może być wszczęcie przyspieszonego postępowania układowego czy układowego i zamrożenie spłaty wymagalnych zobowiązań, u innych być może zasadnym byłoby wszcząć postępowanie sanacyjne, które pozwoli na wstrzymanie egzekucji i odstąpienie od nierentownych kontraktów. Wreszcie u innych jedynym rozwiązaniem może okazać się złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.
Warto zatem z perspektywy przedsiębiorcy wiedzieć wcześniej jakie przysługują mu możliwości, tak aby możliwe było zastosowanie odpowiednich środków. W niektórych przypadkach brak świadomości i brak odpowiedniej reakcji we właściwym momencie może doprowadzić do tego, że nie pozostanie nic innego jak złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.
Wojciech Bokina, radca prawny | doradca restrukturyzacyjny
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)