eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeZamknięcie roku finansowego - o czym pamiętać?

Zamknięcie roku finansowego - o czym pamiętać?

2019-12-06 00:30

Zamknięcie roku finansowego - o czym pamiętać?

O czym pamiętać zamykając rok finansowy? © olly - Fotolia.com

Ostatnie dni mijającego roku to czas na podsumowanie wyników finansowych w firmie, sporządzanie remanentu oraz dopełnienie różnych obowiązków związanych z rozpoczynającym się nowym rokiem podatkowym. Eksperci z zakresu prawa gospodarczego z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Wspólnicy – adwokat Jacek Drosik oraz adwokat Bartosz Olszewski podpowiadają o czym powinien pamiętać w ostatnich dniach grudnia, aby z początkiem roku uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z niedopełnieniem obowiązków, ale także przez kolejny rok móc korzystać ze zwolnień i ulg.

Przeczytaj także: Zatowarowanie na koniec roku - czy warto czekać z zakupami?

Przedsiębiorco, wraz z mijającym rokiem pamiętaj o 5 bardzo ważnych zasadach.
  1. Zmiany w prawie podatkowym zazwyczaj zaczynają obowiązywać od nowego roku. Do tego trzeba się przygotować odpowiednio wcześnie, dotyczy to nie tylko samych zmian w rozliczeniu z fiskusem, lecz także zapoznania się z przepisami przejściowymi.
  2. Koniec roku to czas zamknięcia ksiąg oraz inwentaryzacji, która wynika nie tylko z przepisów podatkowych, ale też prawa bilansowego. Nie zapomnij jej wykonać.
  3. Należy też zabezpieczyć środki niezbędne na rozliczenie podatku dochodowego, co wymaga odpowiedniego uregulowania płynności finansowej.
  4. Koniec roku wymaga zbadania osiągniętych przychodów dla celów ustalenia, czy podatnik może dalej korzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT (200 tyś. zł), obniżonej stawki podatku CIT (1.200 tyś. euro), czy pozostanie mikro, małym czy też średnim przedsiębiorcą - co będzie miało znaczenie dla możliwości wsparcia z korzystania z pomocy dla MŚP. Co siedem lat Unia Europejska aktualizuje swoje polityki horyzontalne - obecna dotyczy lat 21014-2020, a więc skończy się w przyszłym roku. Warto zatem już teraz przez portal Fundusze Europejskie zapoznać się z nowym horyzontem 2021-2027 celem ustalenia, z jakich form wsparcia polski przedsiębiorca będzie mógł korzystać, na jakie cele i na jakich zasadach będzie to możliwe.
  5. Sprawozdanie finansowe - każdy, kto zaniedbuje obowiązek zgłoszenia sprawozdania finansowego do KRS powinien mieć świadomość wynikających z tego konsekwencji:
    • Przestępstwo
      W pierwszej kolejności trzeba pamiętać, że zaniechanie złożenia sprawozdania finansowego, skonsolidowanego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, sprawozdania z działalności grupy kapitałowej, sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej, skonsolidowanego sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej we właściwym rejestrze sądowym jest przestępstwem.
    • Grzywna
      Kierownik jednostki wpisanej do KRS-u – czyli w praktyce zarząd albo wspólnik prowadzący i reprezentujący spółkę ma obowiązek złożyć sprawozdanie finansowe do KRS-u w terminie 15 dni od jego zatwierdzenia (obecnie zgłaszanie następuje w formie elektronicznej). Jeżeli sprawozdanie nie zostało zatwierdzone w przepisanym terminie, sprawozdanie należy mimo to zgłosić w ciągu 15 dni od upływu terminu na jego zatwierdzenie (zwykle do połowy lipca). Za naruszenie wspomnianego obowiązku grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności w zakresie określonym ogólnymi przepisami kodeksu karnego. Również sam sąd rejestrowy może upomnieć się o zgłoszenie sprawozdania finansowego i wysłać do spółki stosowne wezwanie pod rygorem nałożenia grzywny na osoby prowadzące sprawy spółki. Grzywna, którą KRS może stosować nie jest bagatelna, może wynosić do 15.000 zł i być ponawiana. W przypadku drastycznego zaniedbywania obowiązków informacyjnych wobec KRS, sąd rejestrowy może z ważnych powodów orzec rozwiązanie spółki i ustanowić dla niej z urzędu likwidatora, którego zadaniem będzie zwinięcie biznesu spółki.
    • Wykreślenie z rejestru spółki
      Wreszcie kolejną konsekwencją długotrwałego nie składania sprawozdania finansowego do KRS-u może być nawet wykreślenie spółki z rejestru! W przypadku, gdy pomimo wezwania sądu spółka nie składa sprawozdań finansowych za dwa kolejne lata obrotowe, sąd rejestrowy może wszcząć postępowanie o wykreślenie spółki z rejestru. Warunkiem takie wykreślenia jest ustalenie przez KRS, że spółka nie prowadzi działalności i nie posiada zbywalnego majątku. Niemniej jednak należy pamiętać, że możliwości dowodowe sądu rejestrowego są w tym zakresie dosyć ograniczone i zwykle polegają na pozyskiwaniu stosownych informacji z różnych urzędów. W niektórych przypadkach może się okazać, że dane te nie będą odzwierciedlać sytuacji spółki co w konsekwencji doprowadzi do jej wykreślenia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: