Jaka działalność gospodarcza wymaga koncesji?
2019-12-05 12:01
Przeczytaj także: Sama rejestracja działalności czasami nie wystarcza
3.3. Wydawanie decyzji w sprawie koncesji.
Przed podjęciem decyzji w sprawie udzielenia koncesji organ koncesyjny bada przede wszystkim czy wniosek jest prawidłowo sporządzony oraz czy zawiera wszystkie załączniki. W przypadku uznania przez organ koncesyjny, że wniosek zawiera braki, przedsiębiorca zostanie wezwany do ich usunięcia na podstawie ogólnego przepisu k.p.a. art. 64 § 2, który stanowi, że jeżeli podanie nie spełnia innych wymagań ustalonych w przepisach prawa, należy wezwać wnoszącego do usunięcia braków w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż siedem dni, z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.
Powyższe ma na celu ustalenie czy wnioskodawca załączył do wniosku dokumentację, która będzie poświadczać, że spełnia on warunki określone przepisami prawa, wymagane do wykonywania określonej działalności gospodarczej, a w razie konieczności wezwanie do jej uzupełniania. Ponadto organ przed wydaniem decyzji musi dokonać sprawdzenia faktów podanych we wniosku o udzielenie koncesji w celu stwierdzenia, czy przedsiębiorca spełnia warunki wykonywania określonej działalności gospodarczej, która jest objęta koncesją oraz czy daje rękojmie prawidłowego wykonywania działalności objętej koncesją.
3.4. Rodzaje decyzji.
Zgodnie z art. 39 ust. 1 Prawa przedsiębiorców, organ koncesyjny może w drodze decyzji odmówić udzielenia koncesji albo ograniczyć jej zakres w stosunku do wniosku o udzielenie koncesji albo odmówić zmiany koncesji:
- w przypadku niespełnienia warunków udzielenia koncesji;
- ze względu na zagrożenie obronności lub bezpieczeństwa państwa lub obywateli;
- jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozprawy albo przetargu udzielono koncesji innemu przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom;
- w przypadku, gdy wydano decyzję o stwierdzeniu niedopuszczalności wykonywania praw z udziałów albo akcji przedsiębiorcy, na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji, jeżeli jest to w interesie publicznym;
-
w przypadkach określonych w odrębnych przepisach.
Ponadto warto również wskazać, że koncesji udziela się na czas oznaczony. Termin udzielenia koncesji regulują przepisy poszczególnych ustaw. I tak, przykładowo koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie złóż węglowodorów oraz kopalin stałych objętych własnością górniczą, poszukiwanie lub rozpoznawanie kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 3 lata i nie dłuższy niż 50 lat, chyba, że przedsiębiorca złożył wniosek o udzielenie koncesji na czas krótszy.
3.5. Organy wydające decyzję.
Jak już wcześniej wymieniono w pkt. 2.1. w zależności od rodzaju działalności wymagającej koncesji, wniosek o jej wydanie składa się do odpowiedniego organu. Ten właściwy wydaje również decyzję o jej udzieleniu czy też odmowie udzielania koncesji. Jednakże trzeba również wskazać, że wskazane wcześniej organy można podzielić na dwie zasadnicze kategorie, a mianowicie na organy naczelne i centralne administracji państwowej.
Do organów naczelnych wydających decyzje w sprawie wniosków koncesyjnych zaliczamy Minister Środowiska, Minister Finansów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Natomiast do organów centralnych zaliczmy Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Przewodniczący Krajowej rady Radiofonii i Telewizji. Oprócz organów naczelnych i centralnych wyróżnia się również organy terenowe administracji państwowej, do których zaliczamy wojewodę czy starostę, które również są uprawnione do wydawania decyzji o udzielenie koncesji m.in. na podstawie przepisów prawa geologicznego i górniczego. Jednakże z reguły organy terenowe wydają zezwolenia, pozwolenia np. na wywóz śmieci, prowadzenie kantoru, prowadzenie ośrodka szkolenia kierowców.
Pamiętaj, że organ koncesyjny może określić w koncesji szczególne warunki wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją. Jest on również obowiązany przekazać każdemu zainteresowanemu przedsiębiorcy szczegółową informację o ww. szczególnych warunkach niezwłocznie po wszczęciu postępowania w sprawie udzielenia koncesji.
Pamiętaj również, że zgodnie z art. 40 Prawa przedsiębiorców, organ koncesyjny jest uprawniony do kontroli działalności gospodarczej w zakresie:
- zgodności wykonywanej działalności z udzieloną koncesją;
- przestrzegania warunków wykonywania działalności gospodarczej;
- obronności lub bezpieczeństwa państwa, ochrony bezpieczeństwa lub dóbr osobistych obywateli.
Natomiast osoby upoważnione przez organ koncesyjny do dokonywania kontroli są uprawnione w szczególności do:
- wstępu na teren nieruchomości, obiektu, lokalu lub ich części, gdzie jest wykonywana działalność gospodarcza objęta koncesją, w dniach i w godzinach, w których ta działalność jest wykonywana lub powinna być wykonywana;
- żądania ustnych lub pisemnych wyjaśnień, okazania dokumentów lub innych nośników informacji oraz udostępnienia danych mających związek z przedmiotem kontroli.
Jeżeli organ kontrolny dopatrzy się uchybień to, organ koncesyjny może wezwać przedsiębiorcę do ich usunięcia w wyznaczonym terminie.
3.6. Odwołania
Jeżeli organ administracji publicznej wyda w naszej sprawie decyzję odmawiającą udzielenia koncesji, można oczywiście złożyć odwołanie. Organem właściwym do rozpatrzenia takiego odwołania jest organ administracji publicznej wyższego stopnia, chyba, że ustawa przewiduje inny organ odwoławczy.
Pamiętać należy o tym, że dowołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie od dnia jej ogłoszenia stronie.
W przypadku wydania negatywnej decyzji przez organ odwoławczy tj. podtrzymania decyzji organu pierwszej instancji, wnioskodawcy przysługuje prawo złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu odwoławczego w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji.
4. Podsumowanie
Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że jeżeli chcesz otworzyć działalność związaną z określoną działalnością taką jak poszukiwanie, rozpoznawanie złóż kopalin, choćby żwiru czy wapna, gliny, wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, wytwarzaniem, przetwarzaniem, dystrybucją i obrotem paliwami i energią, ochroną osób i mienia, rozpowszechnianiem programów radiowych i telewizyjnych czy tez przewóz lotniczy i prowadzenie kasyna gry to najpierw przede wszystkim sięgnij do odpowiednich ustaw, które regulują w sposób szczegółowy, co powinien zawierać wniosek koncesyjny oraz jakie dokumenty do niego dołączyć. Ponadto pamiętaj o sprawdzeniu, jaki organ koncesyjny będzie właściwy do jego rozpoznania oraz o kryteriach, jakie przepisane są do działalności reglamentowanie i regulowanej.
Pamiętaj również, że koncesja jest to upoważnienie do prowadzenia ściśle określonej działalności, w zakresie i na warunkach określonych w tej właśnie koncesji. Koncesja jest odstępstwem od powszechnej zasady wolności działalności gospodarczej. Wprowadza się ją w przypadku określonej działalności, która ma szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2018.2096 t.j.);
- Ustawa z dnia z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2019 r. poz. 1292);
- Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2019 r. poz. 868);
- Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz.U. z 2019 r. poz. 1214);
- Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (Dz.U.2019.1580 t.j.).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 5 sierpnia 2015 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie dokumentów oraz informacji, jakie jest obowiązany przedstawić przedsiębiorca ubiegający się o koncesję lub wykonujący działalność gospodarczą w zakresie przewozu lotniczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1398 z późn. zm.).
Chcesz wiedzieć więcej? Nasz ekspert bezpłatnie odpowie na Twoje pytanie: https://mikroporady.pl/pytania-do-eksperta
oprac. : mikroPorady.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)