Sposoby rozwiązania umowy o pracę
2007-10-21 23:45
Przeczytaj także: Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika jest możliwe, jeżeli:
- wydane zostanie orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go do innej pracy,
- pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni – art. 55 § 11K. p.).
Zgodnie z przepisem 2 art. 55 Kodeksu Pracy, oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej jej rozwiązanie.
Rozwiązanie umowy o pracę z w/w przyczyn pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem (art. 55 § 3 K. p.).
Inne przyczyny rozwiązania umowy o pracę
Rozwiązanie umowy o pracę następuje również:
- wraz z upływem czasu, na jaki umowa została zawarta, w tym umowy na zastępstwo (art. 25 § 1 K. p.), dla której okres wypowiedzenia zgodnie z treścią art. 331 K. p. wynosi 3 dni robocze,
- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania umowa ta była zawarta,
- za 7 – dniowym uprzedzeniem w przypadku niewyrażenia woli przez pracownika kontynuowania stosunku pracy na skutek przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.
Pracownik w drodze przewidzianej przepisami Kodeksu pracy może bez przeszkód rozwiązać umowę o pracę, natomiast swoboda rozwiązania umowy przez pracodawcę jest ograniczona. Bardzo ważne jest więc prawidłowe postępowanie przy wypowiadaniu umów o pracę, zwłaszcza z punktu widzenia pracodawcy. Zapobiega to bowiem ponoszeniu dodatkowych kosztów związanych z przegranymi sprawami sądowymi, jakie często są zakładane przez pracowników.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl