Sposoby rozwiązania umowy o pracę
2007-10-21 23:45
Przeczytaj także: Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy
Okresy wypowiedzenia w/w umowy określa art. 34 K. p. i wynoszą one:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Termin 3–dniowy kończy się z upływem ostatniego dnia, a przy jego obliczaniu nie uwzględnia się dnia złożenia wypowiedzenia. Natomiast okres wypowiedzenia umowy liczący tydzień lub jego wielokrotność musi kończyć się w sobotę.
Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 K. p.). W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy (art. 30 § 5 K. p.).
Umowa o pracę zawarta na czas określony może zostać rozwiązana:
- z upływem czasu, na jaki została zawarta (art. 30 § 1 pkt 4 K. p.),
- na mocy porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1 K. p.),
- przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (art. 30 § 1 pkt 3 K. p.),
- przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, jeśli przy zawieraniu umowy zastrzeżono taką możliwość (art. 33 K. p.).
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony jest możliwe jedynie w sytuacji spełnienia przesłanek opisanych w art. 33 K. p., zgodnie z którym: przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Żadna ze stron nie może tej umowy wypowiedzieć, jeżeli nie zawiera ona klauzuli o prawie do jej rozwiązania za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia wynosi zawsze 2 tygodnie i zaczyna się w niedzielę (kończy w sobotę), ale oświadczenie woli jednej ze stron w tej sprawie może zostać złożone drugiej stronie wcześniej, w każdym innym dniu tygodnia.
Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umowy o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy (art. 56 § 1 K. p.). W razie rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę, zawartej na czas określony z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie, jeżeli upłynął już termin, do którego umowa miała trwać, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu (art. 59 K. p.).
Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące. (art. 50 § 3 i 4 K. p.). Ograniczenia tego nie stosuje się jednak w przypadku pracowników chronionych z związku z rodzicielstwem.
Umowa o pracę zawarta na czas określony, według art. 411 § 2 K. p., może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl