eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckieBagaż podręczny i rejestrowany. Limity rozmiaru i wagi

Bagaż podręczny i rejestrowany. Limity rozmiaru i wagi

2019-04-30 09:49

Bagaż podręczny i rejestrowany. Limity rozmiaru i wagi

Bagaż na lotnisku © weerayut - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Linie lotnicze coraz częściej proponują ceny biletów, które sprawiają, że świat stoi przed nami otworem. Warto być jednak uważnym, ponieważ nierzadko stosują praktykę oddzielania ceny za lot od opłaty za bagaż. Bywa, że bezpłatnie można przewieźć jedynie damską torebkę czy laptopa, a za większą walizkę kabinową należy już dopłacić. Ile? Obowiązujące u różnych przewoźników ceny oraz limity bagażu podręcznego i rejestrowanego przeanalizował rankomat.pl.

Przeczytaj także: Ile kosztuje bagaż rejestrowany w tanich liniach lotniczych?

Jak wynika z przeprowadzonej analizy, najskromniejszy, bezpłatny bagaż podręczny zabierzemy ze sobą na pokład maszyn z logo Ryanair i Wizzair – odpowiednio 40 cm x 20 cm x 25 cm i 40 x 30 x 20 cm. W przypadku pozostałych tanich przewoźników możemy liczyć na gratisowy przewóz torby, której wymiary mają zwykle nie przekraczać 55 x 40 x 23 cm.

Limity bagażu rejestrowanego


W tanich liniach lotniczych za dodatkową opłatą można przetransportować również bagaż rejestrowany, najczęściej jego waga nie powinna przekraczać 20 kg. W dużych europejskich liniach limit ten wynosi 23 kg w klasie ekonomicznej. Przewoźnicy z Bliskiego Wschodu na większości popularnych tras zwiększają dozwoloną wagę bagażu rejestrowanego do 30-35 kg.

W większości linii lotniczych maksymalny rozmiar bagażu rejestrowanego w klasie ekonomicznej wynosi 158 cm. Zwykle jest on jeszcze mniejszy u tanich przewoźników. Pod względem rozmiaru bagażu zdecydowanie wyróżniają się easyJet (275 cm) oraz Qatar Airways (300 cm).

fot. mat. prasowe

Limity wagi i rozmiaru bagażu podręcznego

Bagaż podręczny przewożony liniami Emirates nie może ważyć więcej niż 7 kg.


Na lotniskach ginie aż 40 mln bagaży rocznie. Jak je ubezpieczyć?


Każdego roku na lotniskach całego świata ginie ok. 40 mln bagaży. Z raportu przygotowanego przez SITA World Tracer wynika, że aż 77 proc. z nich jest opóźnionych przez linie lotnicze, a do tego typu zdarzeń najczęściej dochodzi podczas przesiadek na lotniskach. Pomóc w otrzymaniu odszkodowania za zgubiony bagaż może ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie bagażu jest elementem polisy turystycznej, który uprawnia do ubiegania się o odszkodowanie w razie kradzieży, utraty lub zniszczenia rzeczy osobistych i przedmiotów elektronicznych znajdujących się we wnętrzu walizki, kufra, torby czy plecaka. Przed zakupem polisy, należy dokładnie zapoznać się z zapisami OWU, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca świadczenie do określonej nimi wysokości sumy gwarantowanej.

fot. mat. prasowe

Limity wagi i rozmiaru bagażu rejestrowanego

Linią Wizzair można przewieźć nawet 32 kg.


Wysokość sumy gwarantowanej ubezpieczenia bagażu wynosi od 800 do 5000 zł. Polisę turystyczną z tego rodzaju rozszerzeniem ochrony można kupić w kalkulatorze rankomat.pl już od 3,22 zł dziennie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: