Zmiany w prawie spółek od 1 marca 2019 r.
2019-03-11 00:41
Zmiany w prawie spółek od 1 marca 2019 r. © vegefox.com - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nowe prawo holdingowe weszło w życie
Kodeks spółek handlowych:
- Ograniczono swobodę składania rezygnacji przez członka zarządu spółki, w sytuacji gdyby taka rezygnacja doprowadziła do nieobsadzenia stanowiska członka zarządu w spółce (zarząd jednoosobowy, rezygnacja przez wszystkich członków w tym samym czasie). Aby rezygnacja stała się skuteczna, członek zarządu musi zwołać zgromadzenie wspólników, dołączyć swoją rezygnację do zaproszenia oraz pełnić funkcję do dnia zgromadzenia (analogicznie w spółkach akcyjnych, jeżeli zabraknie prawidłowo obsadzonej rady nadzorczej).
- Ułatwiono zasady zatwierdzania rocznych sprawozdań przez wspólników spółek z o.o. poprzez umożliwienie pisemnego podjęcia uchwał, czyli bez odbycia zgromadzenia wspólników w Polsce (w tzw. „trybie obiegowym”).
- Doprecyzowano pojęcie dnia dywidendy oraz określono reguły zwrotu przez wspólników zaliczek wypłaconych na poczet dywidendy w sytuacji, gdy spółka w danym roku obrotowym poniosła stratę albo nie osiągnęła odpowiedniego poziomu zysku.
Kodeks cywilny:
Uregulowano zasady potwierdzania umów zawartych przez osobę działającą jako organ osoby prawnej (np. jako członek zarządu) bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu (tzw. ,,fałszywy organ”). W takiej sytuacji ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę prawną, w której imieniu umowa została zawarta (najczęściej przez aktualny zarząd).
oprac. : Dominika Mazur / Taylor Wessing
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)