eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyCzy zarobki w Polsce będą jawne?

Czy zarobki w Polsce będą jawne?

2018-09-25 10:44

Czy zarobki w Polsce będą jawne?

Czy zarobki w Polsce będą jawne? © Jakub Krechowicz - Fotolia.com

Wprawdzie poufność pensji wynika z przepisów Kodeksu pracy, który nakazuje pracodawcy dbałość o dobra osobiste pracownika, to jednak nie oznacza to, że na firmowych korytarzach pieniądze są tematem tabu. Co więcej, już wkrótce może się okazać, że o zarobkach w Polsce będziemy rozmawiać zupełnie otwarcie. Złożony w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada bowiem, że pracodawcy będą zmuszeni informować o wysokości wynagrodzenia już na etapie ogłoszenia o pracę. Eksperci Hays uważają, że transparentność pensji to dobry pomysł, ale podkreślają, że zmiana jest na tyle duża, że jej wdrożenie z pewnością będzie wymagać czasu.

Przeczytaj także: Czy jesteśmy gotowi na jawność wynagrodzenia?

O jawności zarobków mówi się coraz więcej i to nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach naszego kontynentu. W wielu miejscach podawanie wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę jest już standardem - tak np. robią pracodawcy z Wielkiej Brytanii czy Francji. Finlandia pozwala z kolei, aby zapytanie o wysokość pensji kolegi wysłać do urzędu skarbowego. W Niemczech pracownicy dużych firm mają prawo do informacji odnośnie zarobków swoich współpracowników.

W naszym kraju głoszenia o pracę, w których znaleźć można byłoby chociażby widełki płacowe, wciąż należą do rzadkości, a informacje o wynagrodzeniu należą przeważnie do kategorii "poufne". Jednak obserwacje rynku pracy pokazują pewne zmiany, co nie jest zaskakujące w kontekście widocznego w wielu branżach rynku kandydata. Osoby zapoznające się z ogłoszeniami rekrutacyjnymi coraz częściej już na etapie selekcji ofert oczekują informacji o oferowanych zarobkach, aby na tej podstawie określić, czy warto angażować się w dany proces rekrutacyjny.
– Z naszego doświadczenia wynika, że kandydatom w ogłoszeniach najbardziej brakuje informacji o wysokości zarobków – podkreśla Anna Podolska, Branch Manager w Hays Poland. – Oferta pracy, która nie zawiera informacji o oferowanym wynagrodzeniu jest mniej widoczna dla kandydatów i zmniejsza szanse na szybkie dotarcie do docelowej grupy ekspertów i zatrudnienie pracownika o pożądanych kompetencjach. Rekruterzy zachęcają pracodawców do podawania przynajmniej widełek płacowych w ogłoszeniach, ale wciąż spotykają się z licznymi wątpliwościami, a nawet oporem – dodaje.

fot. Jakub Krechowicz - Fotolia.com

Czy zarobki w Polsce będą jawne?

W całej Europie temat jawności płac poruszany jest coraz częściej. W wielu krajach zawieranie w ofertach pracy informacji o poziomie wynagrodzenia jest standardem.


KONTROWERSYJNY OBOWIĄZEK


Proponowana nowelizacja ma pomóc w zapobieganiu dyskryminacji płacowej i ułatwić rekrutację. Bezpośrednie komunikowanie wynagrodzenia mogłoby pozytywnie wpłynąć na efektywność rekrutacji i pozwolić kandydatom dokonywać świadomych wyborów. Obowiązek publikowania wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę budzi jednak wątpliwości pracodawców, którzy podkreślają, że chcieliby mieć możliwość rozważenia korzyści i ryzyka, które w ich przypadku wiąże się z transparentnością płac. Część pracodawców uważa też, że informacja na temat poziomu wynagrodzenia nie powinna być publiczna, ponieważ jest negocjowanym elementem umowy między pracodawcą a pracownikiem. Obawy wynikają także z polityki personalnej i klauzul zawartych w umowach pracowników. Pracodawcy obawiają się m.in. wzrostu kosztów współpracy – zarówno z nowymi, jak i dotychczasowymi pracownikami firmy.
– Obawy pracodawców w wielu przypadkach są nieuzasadnione. Rolą rekrutera jest poznanie doświadczenia i umiejętności kandydata, a także ocena, czy jego oczekiwania finansowe są zgodne ze standardami rynku i budżetem. Jeśli nie, to kolejnym krokiem jest próba negocjacji. W przypadku dotychczasowych pracowników firmy i obaw przed masowymi podwyżkami, nie można zapominać o roli współpracy i komunikacji – wszyscy zatrudnieni powinni wiedzieć, jaki poziom wiedzy i doświadczenia muszą osiągnąć, aby otrzymać wynagrodzenie zgodne z treścią ogłoszenia – wyjaśnia Anna Podolska.

REKRUTACJA NA PORZĄDKU DZIENNYM


Upowszechnienie informacji o poziomie wynagrodzeń może przede wszystkim przyspieszyć i usprawnić procesy rekrutacyjne. Zapewni to firmom satysfakcjonujący napływ aplikacji od kandydatów, którym odpowiadają określone warunki. Pracodawcy mogliby również podejmować rozmowy wyłącznie ze specjalistami, których oczekiwania finansowe będą w stanie spełnić. To szczególnie ważne w sytuacji, kiedy najczęstszym powodem odrzucenia przez kandydata finalnej oferty zatrudnienia są zbyt niskie zarobki.
– Brak informacji o wynagrodzeniu na początku rekrutacji sprawia, że wiele aplikacji pochodzi od kandydatów, którzy w ostateczności nie będą skłonni przyjąć oferty – podkreśla Dorota Hechner, Team Manager w Hays Poland. – Takiej sytuacji można uniknąć, już na początku podając kluczowe dla kandydatów informacje. Dla niektórych największe znaczenie ma wysokość wynagrodzenia, dla innych informacja o przełożonym, hierarchii w organizacji albo wielkości zespołu. Nowelizacja ustawy może zapewnić oszczędność czasu. Oczywiście konieczna jest przy tym uregulowana siatka płac i przejrzystość komunikacji wewnątrz organizacji – dodaje ekspert Hays.

Opór przed proponowaną nowelizacją wynika również z braku gotowości na pełną transparentność płac. W polskiej kulturze wysokość zarobków jest rozpatrywana w kategorii tabu, a praca zawodowa kojarzona jest z – nie zawsze nawet komunikowaną w firmie – tajemnicą wynagrodzenia. Wiele wskazuje jednak na to, że najbliższe lata przyniosą przełom w tej kwestii. Niezależnie od losów proponowanej nowelizacji, przedstawiciele najmłodszych pokoleń, którzy rozpoczynają swoją drogę zawodową mają inne oczekiwania. Dla nich transparentność oraz elastyczność plasują się tak samo wysoko, a pracodawcy będą musieli dostosować swoją strategię do ich preferencji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Pożyczka prywatna dla osób zadłużonych

    loansss / 2018-09-30 19:22:19


    Dzień dobry
    Czy potrzebujesz bezpośredniej, łatwej i szybkiej oferty kredytu z banku lub prywatnego pożyczkodawcy. Oferujemy pożyczki w wysokości 3% za Anum. Prosimy o odpowiedz nam, jeśli potrzebujesz pożyczki. Skontaktuj się ze mną za pośrednictwem poczty elektronicznej: dm8780115@gmail.com odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: