eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyWysoka temperatura w pracy. Jakie obowiązki pracodawcy?

Wysoka temperatura w pracy. Jakie obowiązki pracodawcy?

2018-07-18 00:55

Wysoka temperatura w pracy. Jakie obowiązki pracodawcy?

Upał w pracy © Paolese - Fotolia.com

Wraz z pnącą się w górę temperaturą zwiększają się obowiązki pracodawcy wobec załogi. Szef jest m.in. zobowiązany do zapewnienia pracownikom napojów i nakrycia głowy, jeżeli są oni narażeni na działanie promieni słonecznych. Ponadto w przypadkach, gdy upał stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, ten ostatni ma prawo odmówić wykonywania obowiązków służbowych.

Przeczytaj także: Praca w upały: wyzwanie czy wytchnienie?

Efektywność pracy zespołu to wypadkowa wielu czynników. Składa się na nią m.in regeneracja sił podczas urlopu, ale równie ważna jest także dbałość o warunki pracy tych pracowników, którzy letnie dni spędzają w pracy.

Letnie obowiązki pracodawcy


Jedną z najistotniejszych kwestii jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego dopływu powietrza. Stąd w pomieszczeniach zamkniętych należy pamiętać o wentylacji czy klimatyzacji, a także - jeśli istnieje taka potrzeba - o montażu rolet lub żaluzji. Istotny jest również dostęp do nieodpłatnej wody. Pracownikom biurowym przysługuje ona, gdy temperatura przekracza 28 st. C, a fizycznym – przy temperaturze wyższej niż 25 st. C. Ponadto zatrudnionym, którzy pracują na zewnątrz, należy zapewnić wodę do mycia (około 90 litrów na osobę), pamiętając jednocześnie, że odległość miejsca pracy od źródła wody nie może być większa niż 75 m.

Przydatne linki:
Kodeks pracy


Z powodu upałów pracodawca nie ma obowiązku skracania czasu pracy, pracownik zaś powinien wiedzieć, iż ma prawo do przerwania pracy w momencie, gdy jego stan psychofizyczny jest na tyle zły, że dalsza praca mogłaby zagrażać zdrowiu jego samego lub innych pracujących. Mówi o tym art. 210 §1 kodeksu pracy: „W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.” Zgłoszenie takiej potrzeby pracodawcy, nie wiąże się dla pracownika z konsekwencjami finansowymi.

fot. Paolese - Fotolia.com

Upał w pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego dopływu powietrza. Stąd w pomieszczeniach zamkniętych należy pamiętać o wentylacji czy klimatyzacji.


Poznaj potrzeby pracowników


Pracownik to przede wszystkim człowiek, który ma swoje potrzeby, lepsze i gorsze dni. Wie także, jakie warunki wpływają na komfort i efektywność jego pracy. W okresie wakacyjnym, i nie tylko, warto być czujnym na sygnały, które wysyła, by wyjść mu naprzeciw i pomóc w tym, by mógł należycie wypełniać swoje obowiązki.
- Mimo że kodeks pracy nie przewiduje innych przywilejów dla osób pracujących podczas upałów, nie oznacza to, że pracodawcy nie mogą z własnej inicjatywy lub na wniosek pracowników zastosować różnych udogodnień. Dobrym pomysłem jest na przykład wprowadzenie dłuższych lub częstszych przerw czy skrócenie czasu pracy. – podkreśla Natalia Bogdan, prezes zarządu Jobhouse. Dodaje: Pamiętajmy, że tylko zadowolony pracownik może pracować efektywnie. Warto zapytać swój zespół, czego potrzebuje, jak możemy pomóc naszym pracownikom, by w ten upalny czas pracowali w komfortowych dla siebie warunkach. Może się okazać, że wprowadzenie małych zmian sprawi, że zespół będzie zadowolony i efektywny.

Niezależnie od rodzaju podpisanej umowy, zapewnienie bezpiecznych i komfortowych warunków należy do obowiązków pracodawcy. Za nieprzestrzeganie przepisów BHP pracodawca może zapłacić nawet grzywnę w wysokości 30 000 złotych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Alicja554 / 2018-07-18 08:11:01

    przede wszystkim musi zapewnić pracownikom napoje i godne warunki. W razie jak temperatura przekracza wyznaczoną normę to powinien zwolnić ich do domu. U mnie raz jak wcześniej były te upały to szef nas puścił wcześniej do domu bo komputery się przegrzewały i pracy nie było. Co do napoi to butelek cisowianki nie brakuje. Można sobie iść i wziąć. Butelek jest sporo więć nie zabraknie dla nikogo bo w sumie co 2 dzień są dokupywane odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: