Tradycyjne znaki opłaty sądowej odchodzą do lamusa
2018-06-11 12:52
Tradycyjne znaki opłaty sądowej odchodzą do lamusa © Andrey Popov - Fotolia.com
Opłaty sądowe związane z podejmowanymi przez uczestników procesów czynności do tych czas można było uiszczać przelewem na rachunek bankowy właściwego dla danej sprawy sądu, gotówką w kasie sądu lub za pomocą tradycyjnych znaczków opłaty sądowej.
Przeczytaj także: Opłaty sądowe od pozwu o zapłatę
Opłaty znakami tradycyjnymi były limitowane do kwoty 1500 zł i uiszczało się je poprzez naklejenie odpowiednich nominałów znaków na odpowiednim piśmie. Opłaty wyższe należało wykonywać w kasie sądu lub za pomocą przelewu na właściwy rachunek bankowy sądu.W roku 2016 r. zmieniono wzór znaków sądowych z tradycyjnej formy znaczka przypominającego znaczek pocztowy z określonym z góry nominałem na formę elektroniczną zawierającą wizerunek orła w koronie napis Ministerstwo Sprawiedliwości Znaki Opłaty Sądowej kod kreskowy i 14 cyfrowy kod numeryczny, nominał widniejący na znaczku określa natomiast sam opłacający.
Stopniowo znaki tradycyjne były wypierane z obiegu przez znaki elektroniczne generowane przez platformę e-Płatności.
Od pierwszego lipca br. sądy i banki zaprzestaną całkowicie sprzedaży znaczków tradycyjnych, nie będzie można też ich zwrócić do kasy sądu, ani opłacać nimi czynności sądowych.
Znaczki papierowe wyjdą z obiegu na rzecz znaków emitowanych przez system Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowany w internecie pod adresem www.oplaty.ms.gov.pl.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Tradycyjne znaki opłaty sądowej odchodzą do lamusa
Znaczki cyfrowe generowane są w systemie informatycznym możemy uzyskać na dwa sposoby.
Pierwszy polega na samodzielnym pobraniu znaków z portalu, aby zakupić znaki musimy mieć aktywne konto mailowe i dostęp do płatności elektronicznych w formie określonej na platformie.
Po dokonaniu płatności, dostaniemy wiadomość email na wskazane przez nas konto o temacie „MS ePłatności - znaki opłaty sądowej” z załącznikiem w formie pdf.
W pliku jest wizerunek zakupionego znaku opłaty sądowej do samodzielnego wydrukowania.
Drugim sposobem nabycia znaków jest możliwość ich uzyskania w kasie sądu, po dokonaniu opłaty gotówką dostajemy je w formie wydrukowanej naklejki.
Zgodnie z nowymi zasadami przy opłatach za pomocą znaków zdigitalizowanych nie ma ograniczeń kwotowych natomiast jest limit wykorzystania znaków w jednym piśmie do 10 sztuk.
Znaki opłaty sądowej są przeznaczone do jednorazowego wykorzystania, po ich dostarczeniu w danej sprawie są odznaczane w systemie teleinformatycznym przez pracowników sądu jako skasowane.
Vide: Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 marca 2016 r. w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych.
Przeczytaj także:
Opłaty skarbowe i sądowe a opodatkowanie VAT
oprac. : Zofia Gałązka / Grupa Prawna Togatus
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)