eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckieZagraniczne zakupy przez internet. Co z płatnościami?

Zagraniczne zakupy przez internet. Co z płatnościami?

2018-04-13 10:48

Zagraniczne zakupy przez internet. Co z płatnościami?

Zakupy w sieci © adrian_ilie825 - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zagraniczne zakupy przez internet zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników, których kuszą m.in. atrakcyjne ceny oraz możliwość zakupu towarów niedostępnych na ich rodzimych rynkach. Nieco problematyczną kwestią pozostają płatności za takie zakupy. Kupując, zastanawiamy się, jak dokonać ich szybko i bezpiecznie. Czy jest to w ogóle możliwe? Co dzieje się w sytuacji, gdy posiadamy konto złotówkowe, a sprzedawca operuje inną walutą? Jaka cena obowiązuje przy zwrocie towaru.

Przeczytaj także: Prawo a cross-border w e-commerce. Czy stosowanie przepisów z kraju pochodzenia wystarczy?

Kilka miesięcy temu Komisja Europejska przedstawiła najświeższą odsłonę tablicy wyników sytuacji konsumentów. Wynikało z niej m.in., że kupowanie online zyskuje coraz większą popularność. Widoczne jest również rosnące zaufanie do e-sprzedawców, w tym do zagranicznych. Transgraniczne zakupy przez internet nie budzą już tak dużych obaw jak jeszcze kilka lat temu, chociaż ciągle pewnych wątpliwości nastręczają kwestie związane z płatnościami. Które metody są najlepsze i najbezpieczniejsze?

Przelew bankowy: daje kupującemu bezpieczeństwo, ponieważ z jego konta odejmowana jest wyłącznie autoryzowana kwota. Warto jednak pamiętać, że ten sposób płatności nie gwarantuje możliwości zwrotu w przypadku niedostarczenia produktów lub jeśli sprzedawca zbankrutuje.

Przy płatnościach transgranicznych powinniśmy znać numery IBAN i SWIFT (BIC).

Karta kredytowa: teoretycznie, jeżeli podasz sprzedawcy numer karty kredytowej, może on obciążyć Cię dodatkowymi opłatami. Na szczęście jesteś chroniony przed tego rodzaju nadużyciem poprzez procedurę chargeback (z ang. obciążenie zwrotne).

Platformy płatności wirtualnych: coraz więcej sklepów internetowych jest podpięta pod jeden z systemów płatności internetowych (np. PayU, Przelewy24, PayPal, eCard). W tym wypadku nie musisz samodzielnie wprowadzać wszystkich niezbędnych danych do przelewu, a sprzedawca zaledwie po paru sekundach otrzymuje informacje o dokonaniu płatności, dzięki czemu od razu może wysłać towar.

Podczas zagranicznych e-zakupów np. na brytyjskim eBayu prawie zawsze mierzymy się z koniecznością zapłaty za produkt w innej walucie niż „złotówka”. Pamiętaj, że bank, w którym posiadasz konto musi dokonać tzw. przewalutowania. Zakup w funtach jest przeliczany na złotówki według tabeli kursów – różnica kursów to twój koszt. Do tego może dojść opłata za przewalutowanie na karcie.

Przewalutowanie a zwrot produktu


Jeżeli chcesz zwrócić zakupiony przez Internet towar w ciągu 14 dni (prawo do zwrotu przysługuje we wszystkich państwach UE), to pamiętaj, że przedsiębiorca przekaże zwrot w walucie wynikającej z zawartej umowy, najczęściej będzie to jego waluta, natomiast bank znów dokona przewalutowania. Ponownie może to zrobić po kursie dla Ciebie mniej korzystnym.

fot. mat. prasowe

Skargi e-commerce w 2017 r. (liczba spraw w %)

Do ECK Polska zgłaszają się konsumenci reklamujący zakupy dokonane przez ich dzieci.


Przewalutowanie a reklamacja produktu


Trudniej ocenić sytuacje, kiedy mamy do czynienia z odstąpieniem od umowy, która jest konsekwencją reklamacji produktu. Czy wówczas konsument ma ponosić koszty niekorzystnego dla niego przewalutowania? Mogłoby się wydawać, że skoro zwrot pieniędzy wynika z winy przedsiębiorcy, konsument nie powinien ponosić z tego tytułu straty. Niestety, e-sklepy nie chcą odpowiadać za fakt, że klient nie ma konta bankowego w walucie wynikającej z umowy. W takich wypadkach razie wątpliwości zalecamy kontakt z Europejskim Centrum Konsumenckim.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: