Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?
2017-11-16 00:30
Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy? © Gajus - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nawet po jednodniowym wyjeździe z Polski pobyt pracownika z Ukrainy może być nielegalny
Prawo pobytu
11 czerwca 2017 r., na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) Nr 539/2001, został zniesiony obowiązek posiadania wizy dla obywateli Ukrainy podróżujących do krajów Unii Europejskiej. Obecnie nie muszą oni posiadać wizy, o ile ich pobyt na terenie UE będzie trwał do 90 dni w ostatnich 180 dniach (ostatnie pół roku). Cele pobytu mogą być różne, w tym wykonywanie pracy. Warunkiem wjazdu na terytorium RP jest m.in. posiadanie paszportu biometrycznego, wskazanie uzasadnienia pobytu i jego warunków, posiadanie wystraczających środków pieniężnych na pobyt w Polsce oraz aktualnego ubezpieczenia.
Jeżeli okres pobytu w ruchu bezwizowym zostanie wykorzystany, ponowny wjazd potencjalnego pracownika na terytorium Polski może nastąpić na podstawie wizy długoterminowej lub zezwolenia na pobyt czasowy.
Legalne zatrudnienie
Co do zasady zatrudnienie pracownika z zagranicy jest możliwe na podstawie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pobyt czasowy i pracę wydawanych przez właściwego miejscowo wojewodę.
Jednakże w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, zatrudnienie pracowników z Ukrainy może nastąpić na podstawie zarejestrowanego we właściwym powiatowym urzędzie pracy oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.
fot. Gajus - Fotolia.com
Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?
Na podstawie takiego oświadczenia pracownicy z Ukrainy mogą wykonywać pracę przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy (niezależnie od liczby pracodawców powierzających im wykonywanie pracy w tym okresie). Procedura ta jest zdecydowanie szybsza i nie wymaga przeprowadzenia tzw. testu rynku pracy.
Nadto, w odniesieniu do pracowników z Ukrainy, którzy pracują już u konkretnego pracodawcy ponad 3 miesiące na podstawie zarejestrowanego oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi (przy czym musi to być praca nieprzerwana, bez opuszczania Polski), a w czasie tego okresu korzystali jedynie z urlopu wypoczynkowego, na podstawie powołanego już Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, możliwe jest zastosowanie trybu uproszczonego procedury uzyskania zezwolenia na pracę, tzn. bez oczekiwania na test rynku pracy.
Jeśli zatem pracownik ma zostać zatrudniony w Polsce na okres do 90 dni, pracę będzie mógł wykonywać na podstawie zarejestrowanego oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi i w oparciu o paszport biometryczny (ruch bezwizowy).
Jeśli pracownik ma zostać zatrudniony w Polsce przez okres od 90 dni do 6 miesięcy, pracę będzie mógł wykonywać na podstawie zarejestrowanego oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi i w oparciu wizę lub zezwolenie na pobyt.
Jeśli zaś pracownik z Ukrainy ma zostać zatrudniony w Polsce na okres powyżej 6 miesięcy, pracę będzie mógł wykonywać na podstawie zezwolenia na pracę i w oparciu o wizę lub zezwolenie na pobyt.
Pamiętać należy, że kontrola legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemca jest obowiązkiem pracodawcy. Utrata któregokolwiek z tych tytułów (uprawnienia do legalnego pobytu lub zgodnego z prawem zatrudnienia) powoduje brak możliwości dalszego zatrudniania obcokrajowca.
oprac. : Adriana Wydziałkiewicz / KSP Legal & Tax Advice
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
marta87 / 2018-04-13 00:58:39
,,Co do zasady zatrudnienie pracownika z zagranicy jest możliwe na podstawie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pobyt czasowy i pracę wydawanych przez właściwego miejscowo wojewodę" - napewno pamiętają o tym agencje pracy tymczasowej. Czy znacie taką http://pracowici.pl co możecie o niej powiedzieć, warto się do niej udać? [ odpowiedz ] [ cytuj ]