Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?
2017-05-20 00:40
Okulary przeciwsłoneczne © Jacob Lund - Fotolia
Przeczytaj także: Inspekcja Handlowa: wyniki kontroli etykiet na oponach
Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Wprawdzie kwestia dopasowania oprawek do owalu twarzy jest bez wątpienia ważna, ale warto również pamiętać, że punktu widzenia przepisów o systemie oceny zgodności okulary przeciwsłoneczne stanowią środek ochrony indywidualnej. Z tego też względu ich oznakowanie jest ściśle określone przepisami prawa. Potwierdzeniem zgodności okularów z obowiązującymi normami jest umieszczenie na nich znaku CE. Jakie jeszcze oznaczenia mogą posiadać okulary przeciwsłoneczne? Tego dowiesz się z poniższego poradnika UOKiK.- Oznakowanie jest istotne. Kupując okulary przeciwsłoneczne, szukaj na nich cyfr 0 do 4, mówiących o kategorii filtra. Pamiętaj, że im wyższa jest cyfra, tym lepsza ochrona przed światłem, ale również - co bardzo ważne - o wiele mniejsza zdolność spostrzegania znaków drogowych, sygnalizacji czy pieszych i innych uczestników ruchu. O ile zatem okulary przeciwsłoneczne z filtrem 4 to świetny wybór na plażę czy pustynię, o tyle już zupełnie nie nadają się do prowadzenia samochodu.
- Sprawdź informacje dodatkowe o typie filtra. Przykładowo fotochromowy oznacza, że okulary przeciwsłoneczne będą reagować na natężenie światła - im jaśniejsze otoczenie, tym ciemniejsze będą ich szkła. Z kolei filtr polaryzacyjny to odpowiedni zakup z myślą o jeździe samochodem - wyposażone w niego okulary przeciwsłoneczne wyostrzają oraz minimalizują niepotrzebne odbicia.
- W oznakowaniu okularów przeciwsłonecznych mogą być używane oznaczenia słowne lub piktogramy. Jeżeli producent użyje tylko piktogramów, powinien je wyjaśnić, objaśnienia powinny być w jęz. polskim - szukaj załączonej informacji.
- Sprawdź, czy producent przewidział ograniczenia stosowania okularów przeciwsłonecznych, np. nie używać w solarium, przy prowadzeniu samochodów.
- Przeczytaj instrukcję konserwacji i przestrzegaj jej, by okulary przeciwsłoneczne nie straciły swoich właściwości, np. przez starcie czy porysowanie powłoki antyrefleksyjnej.
- Wybierając okulary przeciwsłoneczne kieruj się nie tylko ich ceną i wyglądem, ale także warunkami, w których będziesz ich używać. Zbyt jasne lub za ciemne mogą powodować zmęczenie, a nawet doprowadzić do choroby oczu.
- Sprawdź, czy wielkość lub kształt oprawek nie będzie ograniczał twojego pola widzenia.
- Jeśli trafisz na niewłaściwie oznakowane okulary przeciwsłoneczne u sprzedawcy, skontaktuj się z Inspekcją Handlową. Na stronie urzędu znajdziesz również link do krajowego rejestru wyrobów niezgodnych lub stwarzających zagrożenie lub unijnego systemu RAPEX (w języku angielskim),
- Pomoc w razie problemów z reklamacją wadliwych okularów przeciwsłonecznych uzyskasz u Rzeczników Konsumentów, w Wojewódzkich Inspektoratach IH, pod numerem telefonu 801 440 220 lub mailowo – porady@dlakonsumentow.pl.
fot. mat. prasowe
Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)