Szybki rozwód - czy i kiedy jest to możliwe?
2017-03-24 00:45
Rozwód © krivinis - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozwód a podział majątku
W pierwszej kolejności rozstający się małżonkowie, którzy mają dzieci muszą sobie uświadomić to, że Sąd rozstrzygający ich sprawę orzeka nie tylko o rozwiązaniu ich małżeństwa poprzez rozwód. W wyroku rozwodowym musi bowiem znaleźć się także rozstrzygnięcie o miejscu pobytu i władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, o kontaktach z nimi, a także o alimentach. Na wniosek jednego z małżonków, Sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać także podziału majątku wspólnego stron. W świetle przepisów, Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dziećmi, jeśli jest ono zgodne z ich dobrem. Zatem już przepis podpowiada małżonkom, w jaki sposób mogą przyspieszyć postępowanie rozwodowe.Porozumienie wychowawcze może zawierać także szereg innych uregulowań, jak na przykład ochrona dzieci przed negatywnymi skutkami rozpadu rodziny czy też to, w jaki sposób przedstawić dziecku nowego partnera. Mogą się w nim znaleźć też mniej standardowe uregulowania, m.in.: określenie sposobu sprawowania opieki naprzemiennej czy kontakty z dziadkami. Wypracowanie zgodnego porozumienia obejmującego wszelkie kwestie dotyczące małoletnich dzieci stron spowoduje, iż o powyższym nie będzie musiał orzekać Sąd. Innymi słowy, Sąd nie będzie musiał prowadzić postępowania dowodowego w kierunku ustalenia sytuacji opiekuńczo-wychowawczej dzieci. Nie będzie zatem przesłuchiwał na tę okoliczność świadków, strony nie będą musiały być skierowane na badania do Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów (dawniej RODK). W tym miejscu wskazać należy, iż na terenie Warszawy na termin badań możemy oczekiwać nawet powyżej sześciu miesięcy. Choć przepisy dotyczące porozumienia rodzicielskiego po ich zmianie w połowie 2015 roku nie nakładają na Sąd obowiązku ograniczania władzy rodzicielskiej rodzicowi, który nie sprawuje bezpośredniej opieki nad dziećmi w sytuacji nieprzedstawienia planu wychowawczego, to jednak wypracowanie porozumienia będzie korzystne nie tylko dla rozwodzących się, ale przede wszystkim dla ich dzieci.
fot. krivinis - Fotolia.com
Rozwód
Gdy rodzice wypracują wspólne porozumienie dotyczące małoletnich dzieci, do rozstrzygnięcia przez Sąd pozostaje jeszcze kwestia winy za rozpad małżeństwa. Oczywiście, jeśli małżonkowie zgodnie oświadczą, iż nie chcą orzekania o winie, albo że chcą orzeczenia o winie obopólnej, także i w tym wypadku uzyskanie rozwodu nastąpi szybciej. Z pewnością także wcześniejsze zaplanowanie postępowania dowodowego, poprzedzone jego wnikliwą analizą, może spowodować szybsze zakończenie postępowania rozwodowego.
Sąd, może orzec w wyroku rozwodowym (na wniosek jednego z małżonków) także o podziale majątku wspólnego. Rozstrzygnięcie powyższego będzie możliwe jedynie w sytuacji, gdy przeprowadzenie podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W praktyce, Sądy rozstrzygające sprawy rozwodowe godzą się na orzeczenie także działu majątku wspólnego jedynie w sytuacji, gdy strony zgłoszą jednolite stanowisko w zakresie tego, co stanowi składniki majątku wspólnego, jaką przedstawia wartość oraz w jaki sposób ma nastąpić podział tychże składników. W przypadku braku kompromisu małżonków, Sąd będzie zmuszony przeprowadzać postępowanie dowodowe, w tym powoływać biegłych, którzy wskażą wartość składników. W zależności od tego, co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków w postępowaniu możemy mieć od jednego do nawet kilku biegłych, różnej specjalności, a opinia jednego biegłego zajmuje od kilku do kilkunastu miesięcy.
W Warszawie, w sytuacjach, kiedy spór jest bardzo zaogniony i obejmuje wszystkie z powyżej opisanych kwestii, postępowanie może trwać wiele lat. Spotykamy się z postępowaniami, które trwają trzy, cztery lata przed Sądem I instancji. Na rozpoznanie apelacji w stolicy należy oczekiwać około roku. Prawomocne zakończenie sprawy rozwodowej może potrwać zatem nawet pięć lat. Z pewnością próba uzgodnienia przynajmniej kilku kwestii, o których rozstrzyga Sąd, spowoduje znaczne skrócenie postępowania rozwodowego.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)