eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjneJest nowa legitymacja emeryta

Jest nowa legitymacja emeryta

2017-02-09 13:27

Jest nowa legitymacja emeryta

Nowa legitymacja emeryta - awers © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jest już nowa legitymacja emeryta-rencisty. Dokument wydawany przez ZUS od 1 lutego wyróżnia się nową kolorystyką, jasnością danych oraz oznaczeniami w języku Braille’a. Dostanie go każdy, kto przejdzie na świadczenie z ZUS. Co istotne, stare legitymacje zachowują ważność i nie ma potrzeby ich wymieniania.

Przeczytaj także: Z mLegitymacji korzysta już 773 tysiące osób

Nowa legitymacja emeryta-rencisty obowiązuje od 1 lutego bieżącego roku. Od poprzedniego dokumentu różni ją nie tylko bardziej wyrazista kolorystyka, ale również parę innych detali.

Po pierwsze, posiada ona pisany językiem Braille’a skrót „LER” (legitymacja emeryta-rencisty), co ułatwi rozpoznanie dokumentu osobom słabo- i niedowidzącym. Po drugie, nowa legitymacja emeryta-rencisty nie ma już pola „numer świadczenia”, które zastąpiono polem „rodzaj świadczenia”. W tym miejscu pojawi się informacja odnośnie pobieranego z ZUS świadczenia (emerytura, emerytura pomostowa, renta, renta socjalna, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne). Co istotne, stare legitymacje nie tracą swojej ważności.
- Świadczeniobiorcy nie muszą wymieniać posidanych legitymacji na nowe – przyznaje Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Jeśli jednak ktoś ma problemy ze wzrokiem i korzystanie ze starej legitymacji jest dla niego kłopotliwe, to może w każdej chwili poprosić o wymianę na dokument opatrzony alfabetem Braille’a - dodaje rzeczniczka ZUS.

fot. mat. prasowe

Nowa legitymacja emeryta - awers

Nowa legitymacja nie ma już pola „numer świadczenia”, zastąpiło je pole „rodzaj świadczenia”

fot. mat. prasowe

Nowa legitymacja emeryta - rewers

Rocznie w całej Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje między 350 tys. a 400 tys. nowych legitymacji emeryta-rencisty.


- Każdy właściciel legitymacji powinien pamiętać, że z zasady nie stanowi ona tytułu do jakichkolwiek ulg np. w transporcie publicznym. O tym decydują odrębne przepisy dotyczące przewozów w transporcie krajowym oraz lokalnym – przestrzega Iwona Kowalska.

Rocznie w całej Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje między 350 tys. a 400 tys. nowych legitymacji emeryta-rencisty. Legitymacja jest potwierdzeniem tego, że jej właściciel pobiera świadczenia z ZUS. Do końca stycznia obowiązywał jej stary, opracowany w 2004 roku, jasnozielony wzór (z elementami graficznymi w tle).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: