Identyfikacja elektroniczna - nowe zasady
2016-10-05 00:41
Nowe zasady dotyczące identyfikacji elektronicznej © sebra - Fotolia.com
Przeczytaj także: Od 1 lipca eIDAS zamiast ustawy o podpisie elektronicznym
Ustawa to pierwszy krok w celu wdrożenia do polskiego prawa przepisów umożliwiających realizację Rozporządzenia, którego celem jest wypracowanie jednolitych standardów w zakresie uznawania identyfikacji elektronicznej i usług zaufania we wszystkich państwach członkowskich UE.Nowe przepisy unijne zakładają, że nie będzie konieczności posiadania oddzielnych elektronicznych identyfikatorów w każdym z państw członkowskich. Takie rozwiązanie pozwoli także przedsiębiorcom korzystać z e-usług w innych państwach członkowskich UE przy pomocy jednego identyfikatora elektronicznego.
Rozporządzenie znacznie poszerza także katalog usług zaufania, który oprócz podpisów elektronicznych obejmuje również pieczęci elektroniczne, doręczenia elektroniczne, konserwację pieczęci i podpisu oraz weryfikację ich ważności.
Celem ustawy jest m.in. wyeliminowanie wszelkich przepisów niezgodnych z Rozporządzeniem eIDAS i wprowadzenie nowej terminologii tj. kwalifikowany podpis elektroniczny, którym w świetle rozporządzenia jest zaawansowany podpis elektroniczny, który jest składany za pomocą kwalifikowanego urządzenia do składania podpisu elektronicznego i który opiera się na kwalifikowanym certyfikacie podpisu elektronicznego.
Z uwagi na odmienność uregulowań i definicji zawartych w Rozporządzeniu eIDAS konieczne jest uchylenie Ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym, co nastąpi wraz z wejściem w życie nowej ustawy, oraz dostosowanie innych krajowych przepisów do nowych regulacji.
fot. sebra - Fotolia.com
Nowe zasady dotyczące identyfikacji elektronicznej
Ustawa wprowadza regulacje dotyczące: krajowej infrastruktury zaufania, działalności dostawców usług zaufania, w tym zawieszania certyfikatów podpisów elektronicznych i pieczęci elektronicznych, trybu notyfikacji krajowego systemu identyfikacji elektronicznej oraz nadzoru nad dostawcami usług zaufania, który obecnie będzie sprawowany przez Ministra Cyfryzacji.
Przydatne linki:
Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej
W ustawie przewidziano także istnienie tzw. krajowego węzła identyfikacji, czyli punktu przyłączenia umożliwiającego sprzężenie krajowej infrastruktury identyfikacji elektronicznej w Polsce z krajowymi infrastrukturami służącymi do identyfikacji elektronicznej innych państw członkowskich. Przepisy w tym zakresie mają wejść w życie w dniu 29 września 2018 r.
Dla praktyki przedsiębiorców znaczenie mają przepisy przejściowe nowej ustawy, zgodnie z którymi bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego certyfikatu w rozumieniu uchylanej ustawy o podpisie elektronicznym jest kwalifikowanym podpisem elektronicznym, natomiast zaświadczenia certyfikacyjne, poświadczenia elektroniczne i certyfikaty wydane na podstawie uchylanej ustawy zachowują ważność przez okres w nich wskazany, o ile nie zostaną unieważnione.
Większość przepisów ustawy wejdzie w życie w dniu 7 października 2016 r.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)