eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckieKolonie nie udały się z winy organizatora? Sprawdź, jakie masz prawa

Kolonie nie udały się z winy organizatora? Sprawdź, jakie masz prawa

2016-08-29 11:16

Kolonie nie udały się z winy organizatora? Sprawdź, jakie masz prawa

Obóz © Olesia Bilkei - Fotolia.com

Marzeniem każdego rodzica jest udany wypoczynek jego dziecka. Niestety realia bywają o wiele bardziej bardziej brutalne. Praktyka pokazuje, że organizatorzy kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży nie zawsze wywiązują się z tego, co obiecywali w umowie. Jeśli wakacyjny wypoczynek latorośli okazał się niewypałem, pamiętaj, że nie jesteś bezsilny - przypominają prawnicy D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A.

Przeczytaj także: Kompendium wiedzy na wakacje 2016

Warunki, w których ma wypoczywać nasze dziecko, są określone w umowie, którą podpisujemy z organizatorem wycieczki. Umowa ujmuje też zakres jego odpowiedzialności jako organizatora, jak też odpowiedzialności opiekunów. Co ważne, zakres ten jest określony także w przepisach prawa. Odnosi się to zarówno do zapewnienia bezpieczeństwa i opieki naszym pociechom w trakcie wyjazdu, jaki i należytego wykonania usługi, za którą płacimy.

Powiedzmy: sprawdzam!


Chcemy, aby na wakacjach dzieci świetnie się bawiły i przywiozły jak najlepsze wspomnienia. Zdarza się jednak, że organizator nie zapewnia obiecanego komfortu. Przykładowo, dziecko może zostać zakwaterowane w starym i zaniedbanym domku letniskowym zamiast w nowo wyremontowanym pensjonacie. Czasem zdarza się, że nie odbywają się obiecane wycieczki lub basen, który był wyczekiwaną atrakcją, przez cały pobyt był nieczynny. Problemy mogą wystąpić także w kwestii wyżywienia, jak chociażby brak zaplanowanych i opłaconych posiłków czy gdy łamane są wcześniejsze ustalenia dotyczące diety dziecka, np. posiłków bezmięsnych czy wykluczających określone alergeny.

Organizator imprezy odpowiada za dotrzymanie wszelkich warunków umowy, na podstawie której dziecko wyjechało na obóz lub kolonie. Ewentualne uniknięcie odpowiedzialności lub jej ograniczenie może mieć miejsce tylko w konkretnych przypadkach.
– Jeżeli niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy jest spowodowane wyłącznie działaniem lub zaniechaniem osób trzecich i równocześnie tych działań lub zaniechań nie można było uniknąć, to możemy mieć problem z odszkodowaniem. Podobnie jest, jeżeli zdarzenie zostało wywołane siłą wyższą, czy też działaniem lub zaniechaniem samego klienta. Takim przypadkiem są np. gwałtowne zjawiska pogodowe – wyjaśnia Magdalena Plakwicz ekspertka D.A.S Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.

fot. Olesia Bilkei - Fotolia.com

Obóz

Jeśli chodzi o rekompensatę za kiepskie kolonie dziecka, to nie istnieją regulacje prawne, które w jasny sposób określają jej wysokość.


Zbierajmy dowody


Choć nic nie zrekompensuje dziecku nieudanych wakacji, to za niedopełnienie warunków umowy możemy postarać się o należne odszkodowanie od organizatora. Pamiętajmy jednak o tym, że musimy udowodnić, że standard usług świadczonych na miejscu był niższy niż ustalony. W takiej sytuacji najlepiej poprosić dziecko o robienie zdjęć i notatek, które posłużą nam jako dowody zaniedbania. Jeśli odwiedzamy lub odbieramy dziecko z kolonii osobiście, możemy dodatkowo samodzielnie sprawdzić i udokumentować zastane na miejscu warunki.

Jeśli chodzi o rekompensatę za kiepskie kolonie dziecka, to nie istnieją regulacje prawne, które w jasny sposób określają jej wysokość. Często kwota odszkodowania jest ustalana na zasadzie kompromisu. W szczególnych przypadkach możemy domagać się określonego procentu ceny, którą zapłaciliśmy za wyjazd.
– Jeżeli nie jesteśmy w stanie porozumieć się w kwestii wysokości rekompensaty z organizatorem, można skierować sprawę na drogę sądową. Na podstawie art. 322 k.p.c., jeżeli określenie właściwej sumy jest niemożliwe lub utrudnione, sąd może zasądzić sumę według własnej oceny, po uprzednim rozważeniu wszystkich kwestii dotyczących danej sprawy – dodaje Magdalena Plakwicz.

Bezpieczeństwa naszych dzieci też strzegą przepisy


Jednak najważniejszą kwestią, co do której chcemy być absolutnie pewni wysyłając nasze dziecko na wakacyjny wypoczynek, jest jego bezpieczeństwo. Opiekunowie i wychowawcy powinni dopilnować, aby nasz potomek nie wyrządził sobie lub innym krzywdy. Wszelkie gry i zabawy muszą być dostosowane do wieku dzieci i nie powinny być niebezpieczne ani dla nich, ani dla osób trzecich. Jeżeli w wyniku niedopilnowania i braku opieki dojdzie do wypadku, to za wszelkie szkody odpowiadają: opiekun, który w danej chwili miał obowiązek czuwać nad dziećmi oraz główny organizator wyjazdu. W sytuacji kiedy nasza dziecko ulegnie wypadkowi możemy dochodzić odszkodowania za poniesione koszty oraz zadośćuczynienia za ból i cierpienie od organizatora opiekuna lub ich ubezpieczyciela.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: