Wakacje 2016 samolotem? Sprawdź, co robić w razie problemów
2016-07-09 00:16
Przeczytaj także: Overbooking, opóźniony lot, zagubiony bagaż. Jakie prawa pasażera?
Bez względu na to czy nasz lot został odwołany, czy opóźniony, przysługuje nam tzw. prawo do opieki. Zgodnie z tym prawem, przewoźnik jest zobowiązany do zapewnienia oczekującym pomocy w postaci bezpłatnych posiłków oraz napojów – w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania. Przysługują nam także dwie bezpłatne rozmowy telefoniczne oraz dwie przesyłki faksowe lub e-mailowe. Jeśli okaże się, że dalszy lot jest możliwy co najmniej jeden dzień po pierwotnym terminie, przewoźnik zobowiązany jest do bezpłatnego zakwaterowania nas w hotelu i zapewnienia nam transportu między lotniskiem a miejscem zakwaterowania.
– Pamiętajmy, że przewoźnik nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania, jeżeli może dowieść, że odwołanie lub duże opóźnienie lotu jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności. To sytuacje, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków, np. gęsta mgła na lotnisku czy pyły wulkaniczne na trasie przelotu – zaznacza Magdalena Plakwicz.
Z ubezpieczeniem ochrony prawnej lżej latać
Jak podkreślają eksperci D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A., podstawową trudnością w przypadku dochodzenia własnych praw w związku z opóźnionym (odwołanym) lotem lub zagubionym (zniszczonym) bagażem, jest wycena i udowodnienie naszej straty. Choć kwoty odszkodowań w przypadku różnych kłopotów na lotnisku są określone przez odpowiednie przepisy unijne lub międzynarodowe, to nie zawsze przewoźnik będzie skłonny wypłacić nam odszkodowanie adekwatne do strat. W takim przypadku niezbędna może się okazać pomoc prawnika, który podpowie nam jak przejść przez wszystkie skomplikowane procedury, wypełnianie dokumentów i podań oraz ostatecznie jak wyegzekwować należne nam odszkodowanie. Ubezpieczenie Ochrony Prawnej Życia Prywatnego zapewnia, w razie potrzeby, dostęp do porad prawnych oraz możliwość pokrycia kosztów honorarium wynajętego radcy prawnego lub adwokata.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Janusz_Wloszanski / 2016-07-11 12:08:52
Nie raz w umowach przewoźników lotniczych pojawiają się klauzule niedozwolone, sama miałam z nimi styczność - np. kompletny brak możliwości odwołania lotu. Czasami mam wrażenie, że non stop firmy czyhają na nas, żeby tylko móc coś wyciągnąć... [ odpowiedz ] [ cytuj ]
Najnowsze w dziale Prawo
-
Lotnisko Chopina w Warszawie - praktyczne wskazówki dla podróżnych
-
Realne korzyści arbitrażu, czyli dlaczego sąd polubowny jest lepszy od powszechnego
-
Odwołane oraz przekierowane loty z powodu mgły. Jakie prawa pasażera i obowiązki przewoźnika?
-
Co nowe prawo komunikacji elektronicznej oznacza dla e-commerce?