Umowa o pracę: nowe obowiązki pracodawców
2016-05-18 14:04
Umowa o pracę © Gajus - Fotolia.com
Przeczytaj także: Umowa o pracę obowiązkowo na piśmie
Zgodnie z obowiązującym art. 29 §2 Kodeksu pracy, umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli jednak umowa o pracę nie została zawarta w formie pisemnej, pracodawca powinien najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić mu na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. W praktyce oznacza to, że takie potwierdzenie powinno być dostarczone pracownikowi do końca pierwszego dnia pracy.W ocenie ustawodawcy posiadanie pisemnej umowy o pracę albo pisemnego potwierdzenia podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę przed dopuszczeniem do pracy, ułatwi pracownikom dochodzenie przysługujących im świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy, a także korzystanie z ochrony gwarantowanej przez przepisy ubezpieczeń społecznych.
Ponadto, celem zmian jest udostępnienie Państwowej Inspekcji Pracy bardziej efektywnego narzędzia do zapewnienia skuteczności kontroli w zakresie legalnego zatrudniania pracowników. Powyższe w praktyce ma wyeliminować tzw. syndrom pierwszej dniówki, czyli sytuację w której w trakcie kontroli PIP pracodawcy tłumaczą, że pracownicy nie mają jeszcze pisemnych umów o pracę, ponieważ jest to ich pierwszy dzień pracy i pisemne potwierdzenie zostanie im dostarczone do końca dnia.
Zgodnie z nowelizacją, brak pisemnego potwierdzenia zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy stanowić będzie wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł.
Przydatne linki:
- Kodeks pracy
- Umowa o pracę na czas nieokreślony
- Umowa o pracę na czas określony
Ponadto, projekt przewiduje obowiązek zapoznania pracownika z regulaminem pracy, a pracownika młodocianego z wykazem prac lekkich, jeszcze przed dopuszczeniem ich do pracy. Obecnie, z powyższymi dokumentami pracodawca jest obowiązany zapoznać pracowników przed rozpoczęciem przez nich pracy (art. 1043 § 2 i art. 2001 § 5 Kodeksu pracy). Ustawa została przekazana Senatowi.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)