eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZatrudnienie cudzoziemca w Polsce: jak to zrobić dobrze?

Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce: jak to zrobić dobrze?

2016-05-13 11:37

Przeczytaj także: Zatrudnienie cudzoziemca według nowych zasad


Możliwe uproszczenia


Mówiąc o zezwoleniach na pracę, nie można pominąć procedury uproszczonej, nazywanej także "procedurą oświadczeniową". Ten tryb pozwala obywatelowi Republiki Armenii, Republiki Białoruś, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy wykonywać pracę w Polsce przez 6 miesięcy w okresie 12 następujących po sobie miesięcy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Warunkiem skorzystania z tej procedury jest zarejestrowanie przez powiatowy urząd pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz posiadanie przez cudzoziemca dokumentu potwierdzającego tytuł pobytowy w RP, z którym może wiązać się uprawnienie do wykonywania pracy na terytorium RP.
Zarejestrowane oświadczenie zastępuje na pół roku zezwolenie na pracę i ze względu na minimum formalności i bezpłatność rejestracji oświadczenia procedura ta jest bardzo popularna w Polsce - zarówno wśród pracodawców, jak i cudzoziemców podejmujących pracę. Ale, niestety, nie bez nadużycia, które spowodowało zaostrzenie reguł rejestracji takich oświadczeń w Warszawie - mówi Valeria Jelenskaja, prawnik z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Po pierwsze, jak wyjaśnia ekspert, Urząd Pracy m.st. Warszawy rejestruje oświadczenia pracodawców, którzy prowadzą działalność gospodarczą nie krócej niż 12 miesięcy i zatrudniają co najmniej 1 pracownika. Po drugie, zanim zostanie złożone oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy dla cudzoziemców, powinna być złożona zamknięta oferta pracy w powiatowym urzędzie pracy właściwym na miejsce wykonywania pracy - co najmniej 10 dni przed dostarczeniem oświadczeń do rejestracji w Urzędzie Pracy m. st. Warszawy. Po trzecie, Urząd nie rejestruje oświadczenia ani oferty pracy, które są złożone przez podmioty gospodarcze deklarujące zarówno siedzibę, jak i miejsce wykonywania pracy pod adresem tzw. „wirtualnego biura”. Te zasady trzeba mieć na uwadze zamierzając zatrudnić na podstawie oświadczenia cudzoziemca ze wskazanych wcześniej 6 państw w Warszawie.

Podsumowując należy wskazać, że zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia, wykonywanie pracy przez cudzoziemca, który nie posiada ważnej wizy lub innego dokumentu uprawniającego go do pobytu na terytorium Polski, lub którego podstawa pobytu w naszym kraju nie uprawnia do wykonywania pracy, lub który wykonuje pracę bez zezwolenia, w przypadkach gdy jest ono wymagane, lub na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę, lub bez zawarcia wymaganych umów o pracę albo umów cywilnoprawnych, jest nielegalnym wykonywaniem pracy przez cudzoziemca. Lekceważenie reguł legalnego powierzenia pracy może grozić bardzo surowymi konsekwencjami, nawet odpowiedzialnością karną.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: