Jak założyć spółkę cywilną?
2016-05-02 11:46
Jak założyć spółkę cywilną? © Narong Jongsirikul - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak założyć działalność gospodarczą?
Działalność gospodarcza - definicja
Działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
- cel zarobkowy,
- działanie w sposób zorganizowany,
- działanie w sposób ciągły.
Rejestracja spółki cywilnej w CEIDG
Spółka cywilna to jeden z najpopularniejszych rodzajów spółek. W przeciwieństwie do spółek prawa handlowego nie posiada ona osobowości prawnej i nie jest rejestrowana w KRS. Spółkę cywilną mogą utworzyć minimum 2 osoby fizyczne (lub prawne). Każdy ze wspólników spółki cywilnej musi dokonać rejestracji w CEIDG (Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej), co w konsekwencji oznacza, że przedsiębiorcą jest co do zasady każdy ze wspólników, a nie spółka. Co ważne, spółka cywilna w założeniu nie wymaga od jej wspólników posiadania nawet minimalnego kapitału.
Za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę odpowiadają wszyscy wspólnicy swym majątkiem wspólnym oraz każdy ze wspólników z osobna majątkiem osobistym - bez żadnych ograniczeń.
fot. Narong Jongsirikul - Fotolia.com
Jak założyć spółkę cywilną?
W celu rejestracji spółki wypełniony formularz CEIDG-1 należy złożyć w dowolnym urzędzie miasta lub gminy.
Wniosek o rejestrację działalności można złożyć na kilka różnych sposobów:
- osobiście w urzędzie miasta lub gminy,
- elektronicznie przy wykorzystaniu bezpiecznego podpisu kwalifikowanego,
- elektronicznie bez bezpiecznego podpisu kwalifikowanego, wykorzystując epuap, czyli profil zaufany,
- listem poleconym (podpis poświadczony notarialnie).
Co ważne, druk ten należy wypełnić i złożyć najpóźniej w dniu uruchomienia działalności, co w konsekwencji oznacza, że nie można dokonać rejestracji z datą wsteczną.
Przydatne linki:
- Niezbędnik firmowy
- Własna firma
Jednak to nie koniec kroków, jakie muszą podjąć przedsiębiorcy, by dokonać prawidłowej i pełnej rejestracji spółki cywilnej. Po uzyskaniu pierwszego wpisu rejestracyjnego w CEIDG należy zawrzeć umowę spółki cywilnej w formie pisemnej oraz odprowadzić na rachunek bankowy urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych (druk PCC-3, PCC-3a) w wysokości 0,5% od wkładów wniesionych do majątku wspólnego spółki (jej wspólników). Na tym etapie trzeba również przygotować zgłoszenie do GUS i uzyskać numer REGON spółki (złożenie druku RG-OP w urzędzie statystycznym właściwym dla siedziby spółki). Kolejny krok to zgłoszenie identyfikacyjne do urzędu skarbowego i uzyskanie NIP spółki. W tym celu należy złożyć wniosek na druku NIP-2 oraz NIP-D. Czynności te są bezpłatne. Ostatnia czynność, jaką należy wykonać to zmiana wpisu w CEIDG (aktualizacja w ciągu 7 dni od uzyskania NIP-u oraz REGON-u) przez wspólników, w celu uzupełnienia informacji o NIP i REGON spółki.
Forma opodatkowania dla wspólników spółki cywilnej
Jednym z istotnych elementów, który przyszli przedsiębiorcy wskazują na druku rejestracyjnym CEIDG-1, jest forma opodatkowania. Dla wspólników spółki cywilnej przepisy dopuszczają wybór jednej z czterech form odprowadzania podatku:
- zasady ogólne,
- podatek liniowy,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- karta podatkowa.
Należy pamiętać, że podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, a każdy ze wspólników z osobna. Dlatego też zaliczki na podatek dochodowy nie wylicza spółka, a odrębnie każdy ze wspólników, uwzględniając przychody i koszty wg udziałów.
Co ważne, niektóre rodzaje działalności ze względu na swój przedmiot wykluczają stosowanie ryczałtu lub karty podatkowej. Natomiast w przypadku podatku liniowego należy pamiętać, że nie można go stosować w sytuacji, gdy w ramach działalności świadczy się usługi lub dokonuje się dostawy na rzecz byłego pracodawcy.
Nie jest dopuszczalne, by część wspólników spółki cywilnej osób fizycznych opodatkowana była ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkową, a część korzystała z zasad ogólnych lub podatku liniowego.
Możliwe jest zróżnicowanie formy opodatkowania dochodów poszczególnych wspólników spółki cywilnej tak, że część opłaca podatek dochodowy na zasadach ogólnych (skala podatkowa - 18%, 32%), a część według podatku liniowego (19%).
oprac. : Angelika Borowska / wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)