Nielegalne leki mogą zabijać. Jak sprawdzić aptekę internetową?
2016-02-28 00:59
Przeczytaj także: 7 sposobów na infekcje, czyli jak bezpiecznie kupować w aptekach online
Rozsądnie wybierz formę dostawy
Choć zasady dotyczące dostawy produktów leczniczych są ściśle ustalone, konsumenci wciąż mają możliwość wyboru formy przesyłki zamówienia. Dla osób chorych i przebywających w domu najwygodniejszą i najbardziej zalecaną metodą jest oczywiście dostarczenie prosto do domu przez kuriera. Kupując leki możecie mieć pewność, że zamówienie przekazane zostanie Wam w dyskretny sposób i z poszanowaniem Waszej prywatności. Dla tych jednak, którzy wolą bardziej anonimową formę odbioru towaru, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się na przykład paczkomaty.
W razie wątpliwości skonsultuj się ze sprzedawcą
Zarządzenie Ministra Zdrowia nakłada na sprzedawców także inne obowiązki. Właściciel apteki musi między innymi zapewnić konsumentom telefoniczny dyżur ekspertów w godzinach pracy danej placówki, jak również przez dwie godziny po ustalonej porze dostawy, dzięki czemu klienci mogą skonsultować jakość i bezpieczeństwo stosowania leków. Warto wykorzystać tę możliwość – zarówno po to, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące zażywania leków, jak i po to, by dodatkowo skontrolować wiarygodność sprzedawcy.
Kontakt telefoniczny nie jest jedyną możliwością zasięgnięcia porady u pracujących w sklepie farmaceutów. W przypadku mniej naglących pytań można wysłać maila, zaś dla preferujących szybszy kontakt przez komunikatory internetowe wiele aptek oferuje także konsultacje poprzez Gadu Gadu lub cieszący się coraz większą popularnością czat. Obecność wielu aptek w mediach społecznościowych pozwala również na wymianę doświadczeń z innymi konsumentami, na przykład na Facebooku.
Co ze zwrotami?
Według ustaleń zawartych w prawie farmaceutycznym aptekarze z reguły nie mogą przyjmować zwrotów produktów leczniczych, chyba że kupiony lek posiada wadę jakościową lub został błędnie wydany. W związku z nowymi prawami konsumentów, także apteki internetowe zobowiązane są do przyjmowania zwrotu towarów w ciągu 14 dni od odstąpienia od umowy. Jest to kolejna zaleta kupowania lekarstw w Internecie – w przypadku, gdy doszło do zakupu nieodpowiedniego produktu, można go z łatwością wymienić.
Wady i zalety
Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju produktów, tak i zaletą kupowania leków przez Internet jest ogromna wygoda oraz konkurencyjna cena, która pozwala znacznie zaoszczędzić. Dzięki temu można też uniknąć kolejek w aptekach i związanego z nimi ryzyka zarażenia się różnymi chorobami od innych klientów. Specyfiką zakupu produktów leczniczych jest też fakt, że budzi on często nieśmiałość pacjentów. Korzystanie z oferty aptek internetowych gwarantuje dyskrecję i anonimowość.
Oprócz licznych zalet można oczywiście wymienić także wady kupowania produktów leczniczych w sieci. Bez wątpienia jest to między innymi dłuższy czas oczekiwania na lek, co uniemożliwia internetowe zakupy w nagłych przypadkach. Oprócz tego należy liczyć się z brakiem osobistego kontaktu z farmaceutą, który jest jedynym skutecznym sposobem na ewentualne rozpoznanie choroby. Należy więc wcześniej skonsultować się z lekarzem i kupować w sieci jedynie te leki, które zostały nam przez niego polecone.
Bezpieczne zakupy w sieci
Istnieje wiele sposobów na to, żeby samemu przekonać się, czy dana apteka jest godna zaufania. Pod tym względem punkty prowadzące sprzedaż leków niewiele różnią się od sklepów internetowych.
Podczas pierwszej wizyty w aptece internetowej powinniście zadać sobie pytanie, czy wywiera ona na Was pozytywne wrażenie – często już własna intuicja może okazać się bardzo przydatna. Oprócz logo Unii Europejskiej na stronie sprawdzonych sprzedawców znaleźć można także liczne certyfikaty i znaki jakości. W przypadku apteki nie zaszkodzi też sprawdzić, czy posiada ona dane właściwego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
fot. screenshot Cefarm24.pl
Zezwolenie
Warto także rzucić okiem na opinie innych klientów.
Miarą wiarygodności aptek internetowych, tak jak innych sklepów, są również dostępne (najlepiej liczne) metody płatności. W razie wątpliwości nie bójcie się skontaktować ze sklepem – aptekarze mają obowiązek umieszczać na ich stronach dane kontaktowe oraz regulamin sprzedaży.
I pamiętajcie: Przed zażyciem leków zapoznajcie się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultujcie się z lekarzem lub farmaceutą!
Adam Bębenek
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)