eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuJakie zmiany w prawie w 2016 roku?

Jakie zmiany w prawie w 2016 roku?

2016-01-15 08:03

Jakie zmiany w prawie w 2016 roku?

Jakie zmiany w prawie w 2016 roku? © corund - Fotolia.com

Nowy Rok to idealna okazja, aby złożyć serdeczne życzenia i życzyć sobie wzajemnie wszystkiego najlepszego. Korzystając z tej okazji nasza kancelaria również chciałaby złożyć Państwu noworoczne życzenia prawne na Nowy 2016 Rok oraz przedstawić Państwu najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie z początkiem nowego roku lub czekają nas w najbliższych dwunastu miesiącach. Noworoczne życzenie nie byłyby również kompletne bez zapowiadanych przez nowy rząd najistotniejszych zmian w prawie. Zespół Kancelarii postanowił przedstawić najważniejsze projekty, co do których istnieje duże prawdopodobieństwo wprowadzenia ich w życie.

Przeczytaj także: TOP 10 zmian w prawie w 2016 roku

W pierwszej kolejności wypada odnieść się do bardzo licznych zmian w zakresie prawa podatkowego, które weszły w życie z początkiem 2016 roku. Zmiany te dotyczą wielu różnorodnych zagadnień. Jedną z nich stanowi wprowadzenie możliwości złożenia wspólnego wniosku o interpretację indywidualną podmiotów uczestniczących w tym samym zaistniałym stanie faktycznym lub podmiotów mających uczestniczyć w przyszłym stanie faktycznym. Pozytywnym sygnałem, na który wato zwrócić uwagę, jest ponadto przyjęcie przepisu wprost nakazującego rozstrzygać niedające się usunąć wątpliwości na korzyść podatnika. Co jednak istotne, przepis ten odnosi się tylko do wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, nie zaś wątpliwości w zakresie ustalenia stanu faktycznego, które w praktyce pojawiają się o wiele częściej. Pomimo tego zespół Kancelarii życzy wszystkim podatnikom, by powyższe nowe regulacje dały początek innym zmianom przepisów prawa podatkowego przychylnym dla podatników.

W tym zakresie na pewno z uwagą będziemy śledzić działania ustawodawcze obecnej partii rządzącej, która w toku kampanii wyborczej zapowiadała liczne korzystne zmiany podatkowe.

Jedną z istotniejszych tego rodzaju zmian miało być podwyższenie kwoty wolnej od podatku z obecnych 3091 zł do 8000 zł. Ponadto zapowiadano obniżenie z 19% do 15% stawki podatku CIT dla tzw. małych podatników (czyli podatników z przychodem, który w roku poprzedzającym nie przekroczył 1,2 mln euro). Mając na względzie poważne trudności, które mogą dotyczyć wdrożenia powyższych zmian, życzymy jednak i Państwu i sobie, aby rządzący wypracowali stosowne mechanizmy, które pozwolą na zmniejszenie obciążeń podatkowych obywateli, bez istotnego uszczerbku dla całego systemu finansów publicznych. Jednocześnie wypada sobie życzyć, aby w przypadku wprowadzenia zapowiadanego podatku bankowego oraz podatku od sklepów wielkopowierzchniowych, zmiany te nie wywołały negatywnych skutków dla odbiorców usług tych podmiotów, ale przyniosły odczuwalne dla obywateli korzyści w budżecie Państwa.

fot. corund - Fotolia.com

Jakie zmiany w prawie w 2016 roku?

W lutym wejdą w życie zmiany w Kodeksie pracy. W kwietniu 2016 r. wejdzie w życie zmiana ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.


Z dniem 1 stycznia 2016 r. zaczęła również obowiązywać ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności. Ustawa przewiduje szereg ułatwień na rzecz działalności związanej z innowacjami. Do takich ułatwień należą m.in. ulgi podatkowe, w tym możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Ustalone zostały także preferencje podatkowe dla tzw. spółek typu venture capital, których wyłącznym przedmiotem działalności jest dokonywanie inwestycji finansowych. Pozytywnie należy również ocenić zniesienie opodatkowania aportu własności intelektualnej i przemysłowej. Życzymy Państwu, by nowe przepisy ułatwiały rozwój innowacyjności Państwa przedsiębiorstw, prowadząc do wzrostu produktywności i konkurencyjności. Nie bez znaczenia pozostaje w tym kontekście zapowiedź uchwalenia nowej ustawy o innowacyjności oraz plany wydania przez państwo na projekty innowacyjne 16 mld złotych do końca 2020 roku.

Początek roku to także czas wejścia w życie większości przepisów nowej ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o administracji podatkowej. Zastępuję ona ustawę z 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych. Nadrzędnym celem ww. ustawy jest stworzenie systemu obsługi i wsparcia podatnika, co w założeniu ma wpłynąć na poprawę jakości usług świadczonych przez administrację podatkową oraz wzmocnienie jej roli usługowej. Ciekawym rozwiązaniem wprowadzanym przez nowe przepisy wydaje się być wprowadzenie instytucji asystenta podatnika, który z założenia ma wspierać i ukierunkowywać mikropodatnika przez pierwsze 18 miesięcy jego funkcjonowania, w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych.

W związku ze wskazanymi zmianami życzymy Państwu, by nowe rozwiązania pozytywnie wpłynęły na poprawę obsługi wszystkich podatników ze strony organów administracji państwowej.

Życzenia noworoczne kancelarii na 2016 rok nie mogłyby być kompletne bez odniesienia się do zmian wchodzących w życie w lutym br. w związku z ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r.
o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Celem zmian było m.in. ograniczenie zatrudnienia na tzw. „umowach śmieciowych”, w szczególności w zakresie ograniczenia długotrwałego zatrudniania w oparciu o umowę o pracę na czas określony. Ujednolicone zostaną także okresy wypowiedzenia umów zawartych na czas określony i nieokreślony. Intencją ustawodawcy było, aby nowe przepisy były kompromisem dla pracodawców i pracowników, co niestety w praktyce przy tak przeciwnych interesach, jest trudne do osiągnięcia. Życzymy jednak wszystkim pracownikom i pracodawcom, by wprowadzone w powyższym zakresie zmiany, stanowiły skuteczne narzędzie do kształtowania relacji opartych na współpracy i wzajemnym zaufaniu.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: