Klauzule niedozwolone - raport 2015
2016-01-13 10:14
Klauzule niedozwolone - raport 2015 © p365.de - Fotolia.com
Przeczytaj także: Klauzule niedozwolone - raport listopad 2015
Ponad 300 klauzul niedozwolonych w 2015
Rejestr klauzul niedozwolonych wciąż się powiększa, jednak już nie w takim tempie jak w latach poprzednich. W minionym roku 2015 w rejestrze prowadzonym przez Prezesa UOKiK przybyło łącznie 305 klauzul niedozwolonych, z czego równe 100 dotyczyło handlu elektronicznego, a 48 sprzedaży konsumenckiej.
W porównaniu do roku 2014, gdzie łączna liczba nowych klauzul niedozwolonych wyniosła 438, można powiedzieć, że jest lepiej. Cofając się natomiast jeszcze dalej, na przykład do roku 2013 czy 2012, gdzie rocznie przybywało ponad tysiąc nowych niedozwolonych zapisów w rejestrze – można pokusić się nawet o stwierdzenie, że jest bardzo dobrze. Z pewnością zauważamy tendencję spadkową co do liczby klauzul niedozwolonych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Czy można więc powiedzieć, że już jest rewelacyjnie?
Pomimo faktu, że w 2015 roku klauzul niedozwolonych w rejestrze UOKiK przybyło o wiele mniej, nie da się ukryć, że to nadal bardzo duże liczby – zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę popularność sklepów internetowych w Polsce. Według raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2015”, już 55% osób w naszym kraju choć raz w życiu zrobiło zakupy przez Internet. Ten odsetek rośnie oczywiście z miesiąca na miesiąc, na co z pewnością wpływ ma nieustanny rozwój i popularyzacja nowych technologii – tłumaczy Michał Hruświcki z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
fot. mat. prasowe
Klauzule niedozwolone na przestrzeni ostatnich 4 lat
To właśnie dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności oraz czujności przy okazji robienia zakupów przez Internet, by były one możliwie jak najbardziej bezpieczne, a co za tym idzie – przyjemne i bezproblemowe. Wbrew wielu powszechnie panującym opiniom osób negatywnie nastawionych do branży e-commerce, można to zrobić, stosując się do kilku zasad jeszcze przed zakupem, a nie dopiero po jego dokonaniu, kiedy właśnie zorientowaliśmy się, że coś jest nie tak.
fot. mat. prasowe
Kupujący w sieci - demografia
Na co uważać kupując online?
Jak mówi Dawid Bugajski, radca prawny serwisu Prokonsumencki.pl – Jeżeli chcemy bezpiecznie robić zakupy przez Internet, konieczne jest sprawdzenie kilku rzeczy przed zawarciem transakcji. Po pierwsze, zwróćmy uwagę na regulamin sklepu internetowego – czy jest czytelny, zrozumiały i przede wszystkim – zgodny z prawem. Po drugie, warto sprawdzić opinie o danym sklepie, jego obecność i aktywność w mediach społecznościowych. Po trzecie, zorientujmy się czy serwis może pochwalić się certyfikatami czy obecnością w rankingach. Te wszystkie działanie mogą zwiększyć nie tylko zaufanie do danego sklepu, ale również poziom naszego bezpieczeństwa. Jeśli już na tym etapie zapali nam się lampka ostrzegawcza – lepiej darujmy sobie zakupy w tym miejscu, nawet jeśli cena jest dużo niższa.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Kasia_Mala / 2016-01-21 12:13:48
Wow, pozytywna wiadomość - klauzul niedozwolonych jest jednak coraz mniej. Kto by się spodziewał? Mam nadzieję, że UOKiK faktycznie zajmie się wszystkimi oszustami, bo chciałabym, żeby e-zakupy były jak najbardziej bezpieczne. Z drugiej strony, jak o tym myślę, to przypominam sobie raport Prokonsumencki - nadal bardzo dużo e-sklepów ma klauzule niedozwolone zapisy czy błędy w swoich regulaminach -> http://interaktywnie.com/biznes/artykuly/e-commerce/az-75-sklepow-internetowych-moze-otrzymac-kare-od-uokik-252367 To niestety nie napawa optymizmem.... [ odpowiedz ] [ cytuj ]