eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyAktualnościZasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

2015-11-20 11:23

Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

Zmiany w świadczeniach po urodzeniu dziecka © Anyka - Fotolia.com

Początek roku 2016 przyniesie pozytywne zmiany dla tej części rodziców, którym do tej pory nie przysługiwał zasiłek macierzyński. Od 1 stycznia tysiąc złotych miesięcznie przez czas odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego będą dostawać także matki bezrobotne, pracujące na podstawie umowy o dzieło, a także studentki i rolnicy.

Przeczytaj także: Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Znika luka prawna

Do końca tego roku obowiązują dotychczasowe zasady, w myśl których zasiłek otrzymują tylko matki zatrudnione na umowę o pracę lub opłacające dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (np. z tytułu działalności gospodarczej).

Od 2016 osoby, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński - rolnicy, osoby bezrobotne, zatrudnieni na umowy zlecenia i umowy o dzieło oraz studenci – otrzymają świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych przez 52 tygodnie po urodzeniu dziecka, przy bliźniakach - przez 65 tygodni, trojgu dzieciach - 67 tygodni, czworgu - 69 tygodni, przy piątce i więcej dzieci – przez 71 tygodni. Terminy wypłacania świadczenia biegną od dnia porodu albo od przyjęcia dziecka na wychowanie.

Przepisy wprowadzają też okres przejściowy dla osób, które urodziły lub przysposobiły dzieci przed 1 stycznia 2016 roku, jeśli nie minął termin pobierania świadczenia. Będą oni otrzymywać świadczenie przez czas pozostały do zakończenia okresu jego przysługiwania (odpowiednio 52 tygodnie w przypadku jednego dziecka i więcej w przypadku większej liczby dzieci).

Znaczące zmiany dotyczą również kobiet prowadzących działalność gospodarczą, przede wszystkim osób, które od niedawna opłacają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Od stycznia bowiem wysokość zasiłku macierzyńskiego dla osób prowadzących działalność gospodarczą będzie uzależniona od czasu opłacania tej składki a nie wyłącznie od jej kwoty. Do tej pory zasiłek był wypłacany w pełnej kwocie już po opłaceniu pierwszej składki dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Zmiany wynikające z ustawy z 15 maja 2015 r. miały wejść w życie już 1 listopada, jednak najnowsza nowelizacja spowodowała, że zacznie ona obowiązywać 1 stycznia 2016 roku, równocześnie z nową ustawą o świadczeniu rodzicielskim. Dzięki temu kobiety prowadzące DG, którym z tytułu ubezpieczenia przysługiwałby zasiłek niższy niż 1000 zł., otrzymają w postaci świadczenia rodzicielskiego wyrównanie do wysokości tej kwoty. Osoby pobierające zasiłek macierzyński w wysokości nieprzekraczającej kwoty świadczenia rodzicielskiego, będą także zwolnione z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: