Wymiar czasu pracy w 2016 r.
2015-11-18 13:22
Jaki wymiar czasu pracy w 2016 roku? © alotofpeople - Fotolia.com
Przeczytaj także: Czas pracy w grudniu 2009 r.
Jak obliczyć wymiar czasu pracy?
Z Kodeksu pracy dowiadujemy się, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i standardowo 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Na tej podstawie obliczany jest wymiar czasu pracy – należy pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni zawartych w okresie rozliczeniowym, a następnie dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego (przypadających od poniedziałku do piątku). Od otrzymanej liczby odejmujemy jeszcze 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.
Dni wolne od pracy w 2016 roku
W 2016 roku dziewięć świąt będzie można odliczyć od wymiaru czasu pracy. Będą to:
- 1 stycznia (Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki, piątek),
- 6 stycznia (Trzech Króli, środa),
- 28 marca (Poniedziałek Wielkanocny),
- 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja, wtorek),
- 26 maja (Boże Ciało, czwartek),
- 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, poniedziałek),
- 1 listopada (Wszystkich Świętych, wtorek),
- 11 listopada (Święto Niepodległości, piątek),
- 26 grudnia (Boże Narodzenie - drugi dzień, poniedziałek).
Po wykonaniu wcześniej opisanych obliczeń i odjęciu dziewięciu wyżej wymienionych dni otrzymamy wynik 2016, co oznacza, że w pracy spędzimy 252 dni (spokojnie, jest jeszcze urlop).
fot. alotofpeople - Fotolia.com
Jaki wymiar czasu pracy w 2016 roku?
Jeżeli pracujemy na część etatu, wymiar czasu pracy jest proporcjonalnie mniejszy – w przypadku pracy na pół etatu będzie to 1008 godzin, na ¾ – 1512 itd.
Przydatne linki:
- Niezbędnik firmowy: dni wolne od pracy
- Kodeks pracy
Dodatkowe godziny
Co w sytuacji, kiedy szczególnie kochamy naszą pracę i będziemy chcieli zostawać w niej dłużej? Kodeks pracy również tutaj wyznacza limity – tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, a w ciągu całego roku nie można liczyć na więcej niż 150 dodatkowych godzin pracy. Maksymalny wymiar czasu pracy wyniesie więc w nadchodzącym roku 2166 godzin.
Najmniej pracy czeka nas już w pierwszym miesiącu roku – dni pracujących będzie w styczniu tylko 19 (152 godziny). Stanie się tak ze względu na dwa święta, przypadające odpowiednio w piątek (Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki) oraz środę (Trzech Króli). Najwięcej – 22 dni (176 godzin) przepracujemy w marcu, czerwcu, sierpniu oraz wrześniu. Luty, kwiecień, lipiec, październik oraz grudzień to miesiące, w których spędzimy w pracy 168 godzin (21 dni), z kolei 160 „pracujących” godzin czeka nas w maju oraz listopadzie.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)