eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczePrawo upadłościowe i naprawcze: inwestorzy sfinansują restrukturyzację

Prawo upadłościowe i naprawcze: inwestorzy sfinansują restrukturyzację

2015-11-17 00:20

Prawo upadłościowe i naprawcze: inwestorzy sfinansują restrukturyzację

Inwestorzy sfinansują restrukturyzację © Jakub Jirsák - Fotolia.com

Nowe przepisy dotyczące postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych będą szansą nie tylko dla niewypłacalnych dłużników na naprawę ich przedsiębiorstwa, ale także dla podmiotów zainteresowanych finansowaniem procesu restrukturyzacyjnego lub nabywaniem majątku dłużników.

Przeczytaj także: Upadłości firm: czego powinien nauczyć nas przypadek Atlantic?

Obecna ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze nie przewiduje właściwie żadnych mechanizmów zachęcających potencjalnych inwestorów do finansowania układu zawieranego przez dłużnika z jego wierzycielami, w związku z tym większość propozycji układowych opiera się na samodzielnym finansowaniu układu przez dłużnika. Od stycznia 2016 roku wejdą w życie zmiany, które umożliwią inwestorom uzyskanie określonego uprzywilejowania swoich roszczeń. Pojawią się także możliwości nabywania majątku dłużnika bez obciążeń.

Brak zewnętrznego finansowania


Zapewnienie finansowania układu z wierzycielami jest kluczową kwestią w procesie jego zawierania, dłużnik musi bowiem wykazać już na wczesnym etapie postępowania w jaki sposób i z jakich środków zamierza zaspokoić swoich wierzycieli. Obecnie podstawowym źródłem spłat wierzytelności objętych układem jest ‘przyszły zysk dłużnika’. Niestety założenie to zazwyczaj okazuje się być niemożliwe do realizacji – trudno bowiem oczekiwać, iż dłużnik zacznie osiągać zysk tylko przez sam fakt redukcji i odroczenia części zobowiązań, bez przeprowadzenia restrukturyzacji jego przedsiębiorstwa, do czego obecne prawo upadłościowe nie daje odpowiednich narzędzi. Jeśli chodzi o finansowanie zewnętrzne to ani wierzyciele dłużnika, ani tym bardziej podmioty trzecie nie chcą ryzykować utraty dodatkowych środków, które w razie niepowodzenia układu byłyby zaspokajane bez żadnego uprzywilejowania. Ponadto, sędziowie-komisarze zwykle nie zezwalają na zaciąganie przez dłużnika kolejnych znacznych zobowiązań, z kolei rada wierzycieli (która mogłaby również podjąć taką decyzję) powoływana jest rzadko, a dodatkowo niejednokrotnie uczestniczą w niej jedynie wierzyciele, którzy nie mają żadnego interesu w zaciąganiu przez dłużnika kolejnych pożyczek na pokrycie zobowiązań wynikających z układu, bowiem nie są nim objęci.

fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com

Inwestorzy sfinansują restrukturyzację

Od stycznia 2016 roku dłużnicy będą mieli więcej argumentów, by przekonać inwestorów do finansowania układu.


Rada wierzycieli zachęci inwestorów


Od stycznia 2016 roku dłużnicy będą mieli więcej argumentów, by przekonać inwestorów do finansowania układu. W ramach postępowania restrukturyzacyjnego rada wierzycieli będzie mogła wyrazić zgodę m.in. na obciążenie składników masy układowej lub sanacyjnej (w zależności od trybu postępowania) hipoteką, zastawem, czy zastawem rejestrowym w celu zabezpieczenia wierzytelności nieobjętych układem oraz na zaciąganie kredytów i pożyczek. Dodatkowo rada będzie mogła zezwolić na przeniesienie własności rzeczy lub prawa na zabezpieczenie wierzytelności nieukładowych. Co jednak najistotniejsze, ustawodawca wprost wskazał, że w takim przypadku wszystkie czynności dokonane za zgodą rady nie będą mogły zostać uznane za bezskuteczne w stosunku do masy upadłości. Oznacza to, że nawet w przypadku niepowodzenia restrukturyzacji i ogłoszenia upadłości dłużnika, czynności dokonane za zgodą rady wierzycieli pozostaną skuteczne i to nawet jeżeli były zawarte przez dłużnika z podmiotami powiązanymi (np. wspólnikiem).

Warto odnotować, że powyższe jest również istotne ze względu na fakt, iż w nowym stanie prawnym wzrośnie znaczenie rady wierzycieli, która zyska szereg nowych uprawnień, łącznie z wpływem na osobę nadzorcy sądowego (odpowiednio zarządcy lub syndyka). Wobec tego, jak również wobec złagodzenia wymogów względem wnioskodawców mogących zobligować sędziego-komisarza do powołania rady (wystarczy wniosek trzech wierzycieli), należy założyć, iż istnienie rady wierzycieli stanie się regułą w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

Inwestorzy w pierwszej kategorii


Podmioty finansujące restrukturyzację dłużnika będą ponadto korzystały z uprzywilejowania w przypadku, gdy układ z wierzycielami nie zostanie finalnie zawarty lub zatwierdzony albo jeżeli układ ten zostanie uchylony. W takiej sytuacji, w razie ogłoszenia upadłości dłużnika na skutek uproszczonego wniosku, inwestorzy będą zaspokajani w pierwszej kategorii, która będzie obejmowała jedynie wybrane należności, w tym należności ze stosunku pracy przypadające za czas przed ogłoszeniem upadłości, należności alimentacyjne, renty oraz niektóre składki na ubezpieczenie społeczne. Co istotne, w kategorii pierwszej będą zaspokajane także należności inwestorów zapewniających finansowanie układu, będących podmiotami powiązanymi z dłużnikiem m.in. jego wspólników czy akcjonariuszy, choć wszystkie inne roszczenia tych osób zaspokajane będą w ostatniej, czwartej kategorii.

Zakwalifikowanie należności inwestorów do pierwszej kategorii jest dla nich bardzo korzystne, ponieważ kategoria ta będzie zaspokajana przed wszelkimi innymi wierzytelnościami, w tym również przed zobowiązaniami dłużnika z tytułu podatków. Jednakże, należy zauważyć, że nawet pierwsza kategoria będzie spłacana dopiero po pokryciu wszelkich kosztów postępowania, zobowiązań masy upadłości i należności alimentacyjnych – obecnie kwalifikowanych do kategorii pierwszej – które po nowelizacji będą niejako stanowiły ‘kategorię zero’. Choć wymienione koszty są zazwyczaj znaczne, to jednak inwestorzy należąc do pierwszej kategorii wierzycieli będą mogli liczyć na odzyskanie swoich należności (w całości lub w części), ponieważ będą oni zaspokajani przed najliczniejszą grupą wierzycieli, należących do kategorii drugiej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: