eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUchodźcy a rynek pracy: fakty i mity

Uchodźcy a rynek pracy: fakty i mity

2015-10-06 11:10

Przeczytaj także: Uchodźcy w Polsce: a co na to internauci?


Pracodawca powinien więc udzielić pracownikowi, zgodnie z jego wnioskiem, urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego w dniu będącym świętem wyznaniowym pracownika, ale też uwzględnić w rozkładzie pracy wcześniej zaplanowane przerwy do wykorzystania na modlitwę, oczywiście z zastrzeżeniem zachowania przewidzianych polskim prawem pracy norm czasu pracy. Zatrudnionemu w Polsce pracownikowi, nawet gdyby był innego wyznania, należy udzielić dnia wolnego w niedziele oraz w dni ustawowo wolne od pracy, choćby nie były one dniami świątecznymi zgodnie z wyznawaną przez niego religią.

Wsparcie zatrudnienia uchodźcy pilnie pożądane


Obecnie zatrudnienie uchodźcy nie wiąże się dla polskiego pracodawcy z żadnymi dodatkowymi profitami, takimi jak zwolnienie z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne. Opłacanie za te osoby składek na ubezpieczenie zdrowotne przez maksymalnie 12 miesięcy jest obowiązkiem powiatów. Z tego przywileju mogą korzystać jedynie osoby, które uzyskały w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, albo zostały objęte indywidualnym programem integracji i nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Wsparcie udzielane przez państwo w zakresie finansowania ubezpieczenia zdrowotnego kończy się wówczas, gdy uchodźca uzyskuje inny tytuł do ubezpieczenia, związany np. z jego zatrudnieniem. Refundacja kosztów poniesionych przez polskiego pracodawcę na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne będzie możliwa jedynie w przypadku zatrudnienia przez niego uchodźcy na zasadach dotyczących ogółu obywateli polskich, przewidzianych m.in. w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Niczym nie różni się jednak od sytuacji, w której pracodawca zatrudnia Polaków.

Wyłudzanie kuroniówki nie grozi


Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, którym nadano status uchodźcy, a także tym, którym wydano zaświadczenie związane z przedłużającą się procedurą rozpatrzenia ich wniosku, na takich samych zasadach jak obywatelom polskim. Nie jest więc przyznawany uchodźcom na warunkach priorytetowych czy bardziej zaostrzonych względem obywateli Polski. Niezależnie od kraju pochodzenia, osoba ubiegająca się o prawo do tego świadczenia musi wykazać, że bezpośrednio przed rejestracją jako bezrobotna była zatrudniona nieprzerwanie na terytorium Polski przez okres co najmniej 6 miesięcy oraz że spełnia inne warunki nabycia statusu bezrobotnego.

Zatrudnianie na czarno nie popłaca


Pracodawca zatrudniający cudzoziemca jest zobowiązany żądać od niego przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski oraz przechowywać kopię tego dokumentu przez cały okres jego zatrudnienia. Zatrudnienie obcokrajowca, któremu nie przysługuje prawo do pracy w Polsce, pociąga za sobą konsekwencje wyciągane wobec pracodawcy. Cudzoziemcowi przebywającemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu, któremu powierzono wykonywanie pracy, przysługuje roszczenie o wypłatę zaległego wynagrodzenia i związanych z nim świadczeń, a sam pracodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Przeczytaj także: Uchodźcy niemile widziani Uchodźcy niemile widziani

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: